FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Univerzál Byrtus chytil šanci

07.11.2014 | redakce

Na podzim čekal na svoji šanci v prvoligovém áčku a mezitím podával kvalitní výkony za juniorku a mládežnickou reprezentaci do 20 let. Talentovanému odchovanci Baníku Ostrava Oldřichu Byrtusovi se nakonec přísloví „trpělivost růže přináší“ vyplnilo a od pohárové odvety na Slovácku je členem základní sestavy ostravského celku. Nejinak by tomu mělo být v sobotním utkání 14. kola Synot ligy, ve kterém se Baník představí na hřišti Českých Budějovic.  

V posledních soutěžních zápasech Baníku se Byrtus usadil na levém kraji obrany, kde před týdnem ve středeční odvetě Poháru FAČR na hřišti Slovácka a domácím ligovém souboji proti Hradci Králové odehrál plný počet minut. "Hlavně zápas s Hradcem pro mě byl náročný. Cítil jsem celkem únavu, a to především ve druhém poločase, kdy jsme dostali gól na 2:1 a do poslední minuty se strachovali o výsledek," uvedl Byrtus, jež si na prvoligové tempo teprve zvyká. "Na podzim jsem neodehrál moc zápasů, které by mě prověřily. Možná jen v reprezentaci se mi dostalo kvalitního zápasového vytížení. V Juniorské lize má kvalitu pouze jeden zápas ze tří. Jsou tam hodně mladí hráči," vysvětlil.

Byť v Juniorské lize nejčastěji nastupuje v záložní řadě, defenzivnější pozice mu nedělá problém. "Více mě baví záloha, protože se častěji dostanu do zakončení nebo k finálním přihrávkám. Ale jsem hlavně rád, že nastupuju v základní sestavě, obrana mi nevadí," ubezpečil dvacetiletý obránce Baníku, který do dnešního dne nasbíral osm ligových startů.

Byrtus na baníkovské levé straně spolupracuje s Danielem Holzerem, který v minulém kole sestřelil Hradec Králové dvěma góly. Oba mladíci tak navázali na fungující spolupráci z národního týmu do 20 let, kde Holzer střelecky úřadoval proti Nizozemsku i Francii. "S Danem se známe hodně dlouho, on je o rok mladší, ale v dorostech jsme vždycky hráli spolu. V reprezentaci hraju stejně jako teď v Baníku za ním a funguje nám to, můžeme na svých pozicích měnit," pochvaloval si Byrtus, který věří, že nastoupí i v sobotním utkání na hřišti Českých Budějovic. "Danovi zápasy v záloze vyšly, dal dva góly. Přál bych si, aby to tak zůstalo."

Průběžné čtvrté místo v tabulce Byrtus nepřeceňuje. Dobře si uvědomuje, že může jít o pomíjivou záležitost. "Pěkně se na to dívá, ale třikrát prohrajete a jste dvanácti. Od čtvrtého místa je to celkem zamotané," zůstal nohama na zemi. A co čeká od aktuálně předposledního týmu tabulky z Českých Budějovic? "Mají výhodu domácího prostředí, takže nebudou tolik bránit, protože nutně potřebují body. Budou hrát tvrdě, ve velkém tempu, zadarmo nám nic nedají," prohlásil Byrtus.

Dvacetiletý univerzál je produktem mládežnické líhně Baníku Ostrava. V našem klubu prošel přípravkovými, žákovskými i dorosteneckými kategoriemi, než v květnu premiérově nastoupil v ligovém utkání za A mužstvo. Ve 28. kole loňské sezóny přispěl velmi dobrým výkonem k vítězství 2:0 nad Jihlavou. Když Baník v roce 2004 získal svůj dosavadní poslední mistrovský titul, Byrtusovi bylo deset let. "Stejně jako dnešní malí kluci jsem chodil hrát poločasové zápasy, na to si matně pamatuju," zavzpomínal odchovanec Baníku a nezapomněl při tom ani na svůj tehdejší idol. "Líbila se mi hra Zdeňka Pospěcha, to byla taková pila, co jezdila nahoru dolů," dodal na závěr.


Twitter
MW Dias
PUMA
M&M reality holding a.s.
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
LAMA energy
B of B cars s.r.o.
SOR Libchavy spol. s r.o.
FORTUNA