FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Turecký deník 3: Soustředění očima Vojty Štěpána

02.02.2015 | redakce

Abych přiznal, dneska ráno se mi vstávalo docela ztěžka, přestože jsme ve včerejším zápase proti Constantě všichni odehráli „jenom“ poločas. Asi i kvůli silnému protivětru nás to možná vyčerpalo o něco víc, než kdybychom hráli v běžných podmínkách. S únavou se ale každý vypořádá. Od toho jsme tady a je vidět, že se to postupně zlepšuje. Zase si zvykáme na přírodní trávníky, což je pro fotbalistu vždycky posun k lepšímu.

Režim na soustředění, to je pro mě klasika. V Turecku jsem už poněkolikáté, takže vím, jak to tady probíhá. Na pokoji jsem s Vojtou Šromem, se kterým tvoříme nerozlučnou dvojici. Budíček nám dneska stejně jako každý den zazvonil ve čtvrt na osm, což je tak akorát, abychom se nachystali na snídani, na kterou máme čas do čtvrt na devět. Pak si jde každý, jak se říká, ještě na chvíli po svých a všichni společně se scházíme po deváté hodině na krátkou poradu. Trenéři nám vždycky řeknou, jaký program nás čeká, a vzápětí nasedáme do autobusu a vyrážíme na tréninkové hřiště.

Vzhledem k tomu, že jsme včera hráli zápas, nebyl dopolední a ani odpolední trénink až tak o intenzitě a nasazení, ale spíše o tom, abychom si dali záležet na kvalitě provedení. Nacvičovali jsme zakončení, kombinace a taky se věnovali standardkám, pro které teď máme v týmu novou „věž“. Připojil se k nám totiž přes dva metry vysoký stoper Martin Kouřil, který je stejně jako Luka Lučić a Patrik Mišák novou posilou našeho týmu. Všichni vypadají jako poctiví kluci, takže si myslím, že mezi nás bez problémů zapadnou. Ale abych se vrátil k tréninkům. Ty trvají zhruba hodinu a půl a mezi nimi je ideální čas na regeneraci a samozřejmě taky na oběd.

Co se mě týče, po dopoledním tréninku jsem si zašel ještě do posilovny, ale máme tady k dispozici i saunu, masáže nebo si můžeme jít zaplavat do bazénu. Každý si může vybrat to, co mu nejvíc vyhovuje. A tak je to tady se vším. S Vojtou si po obědě dáme kafé a pak jdeme na pokoj, kde si většinou zahrajeme na playstationu. Člověk se zkrátka potřebuje i trochu vyblbnout a odreagovat, a ne každému svědčí jít si třeba mezi tréninky na chvíli lehnout. To se pak kolikrát únava zdá ještě větší, než ve skutečnosti je.

Čistě z mého pohledu je na soustředění fotbalovým tématem číslo jedna změna postu v sestavě. Už v zápasech Tipsport ligy jsem začal nastupovat na pravém kraji obrany a dá se říct, že je to jedna z nových variant, které zkoušíme. Až odehraju ještě další zápasy, tak si s trenérem řekneme, jestli to splňuje naše představy. Přece jenom jsem celý fotbalový život hrál jako krajní záložník nebo útočník, takže je to pro mě velká změna. Je to hodně o návycích a teprve během nejbližších zápasů se ukáže, jak to bude vypadat. Zatím se ovšem jako obránce cítím docela dobře a myslím si, že jsem byl týmu prospěšný.

Teď už ale jdu zavolat domů. Večer si vždycky máme co říct, když se celý den neslyšíme. Manželka mi pošle fotky naší malé, na to se vždycky moc těším. A nemyslete si, ono to naše soustředění možná vypadá, jako těžká pohoda, ale dovolená to pro nás určitě není. To všechno, co vám popisuju, zkrátka patří k naší práci a my se snažíme dělat maximum pro to, abychom vám, až za pár týdnů začne liga, mohli předvést ty nejlepší výsledky.

Z Antalye srdečně zdraví Vojta Štěpán


Twitter
MW Dias
PUMA
M&M reality holding a.s.
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
LAMA energy
B of B cars s.r.o.
SOR Libchavy spol. s r.o.
FORTUNA