FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Tomáš Vengřinek: Dovolená pro mě neexistuje!

13.12.2014 | redakce

Muž s jasnou vizí. To je baníkovec Tomáš Vengřinek, který po květnovém zranění kolena každodenně maká na tom, aby byl 3. ledna připraven přidat se k mančaftu na startu zimní přípravy. Blížící se sváteční relax u něj dostává červenou. Jak má dvaadvacetiletý obránce ve zvyku, pomůže doma s pečením vánočního cukroví, ale jinak se bude ve svém „druhém domově“ na Bazalech věnovat hlavně běhání, posilování a pohybovým cvičením.

Během nedávno skončené podzimní sezóny už jej bylo vidět na hřišti, kde zkoušel přihrávky a pohyb s míčem. „Ale na souboje to ještě není a nedá se odhadnout, kdy bude. Momentálně jsem na tom tak, že dvakrát denně cvičím s fyzioterapeutem Martinem Výtiskem. Máme plán, abych byl po fyzické stránce připraven se ke klukům připojit v lednu na startu zimní přípravy,“ říká Vengřinek, který by chtěl v zimě pokud možno zvládnout celou kondiční část přípravy. To je podle něj hlavní předpoklad pro následné zapojení se do herní fáze, která vyvrcholí na přelomu ledna a února tureckým soustředěním.

Jako asi každý fotbalista, který se vrací po zranění, by si představoval, že vše půjde rychleji, ale zkušenosti z uspěchaných návratů hovoří jasně. Komplikované zranění si žádá hodně trpělivosti. Vnímá to podobně i mladý obránce? „Samozřejmě, že bych chtěl být na hřišti a týmu pomoci, zvláště když se klukům daří. Na druhou stranu je mi dvaadvacet a něco uspěchat by mohlo znamenat komplikace. Radši rok počkám, abych byl úplně zdravý, než něco riskovat, i když vím, že návrat na hřiště bude krásný pocit,“ popisuje baníkovský odchovanec svůj přístup, v němž rozum vítězí nad hlasem srdce.

To se vždy spolehlivě zachvěje s příchodem Vánoc, které i profesionálním sportovcům přinášejí dny zklidnění a pohody. „Máme doma takovou tradici, že vždy pomáhám mamce s pečením vánočního cukroví, ale jinak je můj režim daný. Na každý den až do třetího ledna, kdy začíná příprava, mám tréninkový program. Dovolená pro mě neexistuje,“ podotýká s úsměvem a odhodláním zároveň Vengřinek, který přiznává, že sledovat podzimní cestu týmu Synot ligou tak trochu zpovzdálí pro něj bylo velmi obohacující. Nové životní zkušenosti vyvážily to, co mu zranění vzalo ve fotbale.

„Můj největší zážitek byl výjezd s fanoušky na Spartu. Tam jsem viděl, jak mají lidi Baník doopravdy v srdci. I proto je mým cílem být zdravý a něco v Baníku dokázat,“ zní sympatické vyznání mladého obránce, který stejně jako všichni v klubu cítí, že podzimní sezóna mohla dopadnout ještě o něco lépe. „Před sezónou bychom každý brali umístění na páté příčce v lize. Ale po průběhu podzimu si myslím, že jsme mohli dokázat víc. Zvládnout třeba zápasy v Budějovicích a se Slavií, spokojenost by byla daleko větší,“ přidává nakonec svůj postřeh k dosavadnímu průběhu sezóny, do jejíž jarní části snad už opět zasáhne baníkovský muž s číslem 12 na dresu. Držíme palce, Tome!

Text a foto: Tomáš Svoboda


Twitter
MW Dias
PUMA
M&M reality holding a.s.
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
LAMA energy
B of B cars s.r.o.
SOR Libchavy spol. s r.o.
FORTUNA