FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Správný přístup, hra i sebevědomí = Martin Foltyn

05.03.2015 | redakce

Velkým potěšením a pro mnohé překvapením zároveň je sledovat jarní výkony baníkovského záložníka Martina Foltyna. Jedenadvacetiletý hráč se po podzimním hostování v třetiligovém Hlučíně náramně chopil šance, kterou od Baníku v zimě dostal. Výborným přístupem a patřičně sebevědomou hrou si řekl nejen o místo v sestavě, ale také o nový kontrakt. Stěží byste hledali lepší příklad a motivaci pro mladé hráče, kteří sní o dresu baníkovského áčka.

Kdo že to je ten klučina s třiadvacítkou na dresu? Tak se možná v sobotu na Bazalech během zápasu se Spartou ptali mnozí fanoušci při pohledu na hřiště, jehož velkou část svým pohybem a aktivitou ovládal právě mladý baníkovec. Jako by mu bylo jedno, zda proti němu stojí reprezentační záložníci Vácha, Dočkal a Matějovský. Kde se v něm vzalo takové sebevědomí? „Pro mě bylo důležité, že jsem mohl na hostování v Hlučíně pravidelně hrát. Získal jsem sebevědomí, které se mi povedlo přenést do Baníku. Jsem rád, že se mi teď v zápasech daří. Cítím se na hřišti dobře,“ vykládá Foltyn.

Remízový duel se Spartou byl skvělým zážitkem pro všechny fanoušky fotbalu. Baníkovci ukázali, že se mohou měřit i s favoritem na ligový titul, což je pro další průběh sezóny ten nejlepší „doping“. Jak jinak než pozitivně se za prestižním soubojem ohlíží také Foltyn. „Užívám si všechny velké zápasy. Teď se Spartou pro mě největším zážitkem byla naše gólová akce. Připravil jsem Matějovského o balon a pak to dobře vyřešili Vojta s Kukym, který centroval na gól Barymu,“ líčí mladý záložník a přidává ještě další postřeh: „Důležité bylo, že jsme konečně začali dávat centry do šestnáctky. Proto jsme si taky vytvořili šance.“

V těch gólových se ocital hlavně kapitán Milan Baroš, který patřil společně s brankářem Jiřím Pavlenkou a stoperem Martinem Kouřilem k největším hrdinům zápasu se Spartou. Alespoň tak to viděla většina fanoušků, jejichž pozitivní komentáře doslova zahltily klubový Facebook. Byl to právě faktor „Baroš“, který ostatní strhnul k brilantnímu výkonu? „Je to hráč, který má u nás respekt a my bereme všechno, co nám řekne. Na hřišti i mimo ně dokáže každého vyburcovat. V útoku pak Bary dokáže udržet balon, což je pro tým velká pomoc,“ popisuje Foltyn, jaký je podle něj přínos legendárního útočníka, který dal jasně najevo, že na jaře může opět být obávaným snajprem.

Teď však před Baníkem stojí nová výzva v podobě pátečního utkání na hřišti Zbrojovky Brno. Soupeře, který odstartoval jaro domácí porážkou s Duklou, minulý víkend však vyhrál důležitou bitvu v Českých Budějovicích. „Určitě tam jedeme vyhrát, ale v Brně jsou vždycky těžké zápasy,“ říká Foltyn, který se na závěr dal do malého ohlédnutí za dosavadním průběhem jara. „V Teplicích jsme mohli bod urvat a proti Spartě si myslím, že remíza je cenná. Teď už se však připravujeme na Brno, kde budeme chtít zvítězit a bodovat,“ dodává baníkovský středopolař.

Martin Foltyn očima trenéra Petra Frňky:

„S Martinem jsem spokojený. Sám může potvrdit, že spolu komunikujeme naprosto otevřeně a ví, že kdybych nebyl přesvědčen o tom, že může hrát v základní sestavě a týmu pomoci, tak by v ní nebyl. Jsem moc rád, že Martin ustál tlak a předvádí v zápasech to, co v tréninku. Proti Spartě navázal na dobrý výkon z Teplic, kde se mi líbil nejvíc z našeho týmu. To je pro mě fajn a určitě i pro Martina, ale jestli to má mít nějakou úroveň, tak to musí šlapat i teď v Brně. O tom to je, o stabilitě výkonů.“


Twitter
MW Dias
PUMA
M&M reality holding a.s.
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
LAMA energy
B of B cars s.r.o.
SOR Libchavy spol. s r.o.
FORTUNA