FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Muž, který mění slova v činy, to je Martin Kouřil

16.03.2015 | redakce

Provázela jej pověst výborného hlavičkáře a stopera, kterého v osobních soubojích předčí jen málokdo. A není se co divit, když baníkovec Martin Kouřil měří přes dva metry a váží téměř metrák. Jenže v sobotním zápase proti Liberci, který skončil remízou 3:3, na Bazalech ukázal, že velmi dobře zvládá taky jinou disciplínu. Pro mnohé možná překvapivě se právě on postavil k přímému kopu a z pětadvaceti metrů poslal míč přesně k pravé tyči liberecké branky. Běžela 17. minuta a Baník po jeho trefě vedl 1:0…

Mohlo by se zdát, že baníkovci našli zcela novou variantu pro standardní situace. Jenže lepší by bylo říct znovu objevenou, protože Martina Kouřila pověst nebezpečného střelce provázela už z minulého angažmá ve Varnsdorfu a částečně ji prokázal také v zimních přípravných zápasech. Třeba hned v tom prvním, který hrál v Turecku proti Bialsko-Biale. Tenkrát se z podobné pozice sice netrefil, ale poprvé dostal možnost promluvit o své roli střelce ze střední vzdálenosti.

„Mám v noze celkem ránu, už ve Varnsdorfu mě zkoušeli jako střelce přímých kopů a proti Zlínu jsem dal nádherný gól do šibenice. Snad se mi podaří to ještě někdy zopakovat. Třeba mi to tam spadne v lize,“ zasnil se před více než měsícem čtyřiadvacetiletý novic v baníkovském áčku. Splněný sen přišel hned po čtyřech zápasech v lize. Jaká byla Kouřilova reakce poté, co krásně překonal libereckého brankáře Hrošša? „Už jsem pár takových trestňáků kopal, takže jsem si věřil. Hlavně, že to tam spadlo,“ říkal skromně muž, který velmi rychle dokázal proměnit svá slova v perfektní fotbalový čin.

Kromě jednoho vstřeleného gólu je to hlavně poctivá práce a zodpovědný přístup k sobě samému i mančaftu, co činí z Martina Kouřila jednu z nejvýraznějších postav jarních utkání Baníku. Společně s Michalem Frydrychem vytvořili spolehlivou stoperskou dvojici, která dodává jistotu všem ostatním. Důvěra kouče Petra Frňky se v sobotu projevila tím víc, že vytáhlý obránce dostal šanci přímý kop rozehrát, místo aby nabíhal do pokutového území jako hlavičkář číhající na centr. „Trenér mi věří, určil mě, takže jsem šel,“ zůstal Kouřil věrný své tradici stručných a výstižných odpovědí.

Utkání s Libercem pro něj mělo docela velkou osobní prestiž. Je totiž odchovancem sousedního Jablonce, a tak už předem říkal, že to pro něj bude souboj vyhecovaný a že moc touží po výhře. Po zápase si dobře uvědomoval, že Baník měl k dosažení tohoto cíle hodně blízko. „Dvakrát jsme vedli, ale do poločasu bohužel dostali gól a hned po nástupu do druhého další. Takže můžeme být rádi, že jsme nakonec vyrovnali,“ dodal Kouřil s tím, že výsledek 3:3 pro něj byl zklamáním. Napravit jej baníkovci mohou už v pátek, kdy od 20:15 hrají zápas 21. kola v Mladé Boleslavi. I tam už jistě vědí, že s variantou „Martin Kouřil – střelec přímých kopů“ se musí počítat.


Twitter
MW Dias
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
LAMA energy
B of B cars s.r.o.
FORTUNA