FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Jan Zawada: Neměl jsem co ztratit

10.03.2009 | redakce

Den

po utkání senzačně ovládl naše známkování hráčů za výkon na Slavii. I to je jeden z důkazů, že JAN ZAWADA svou premiéru zvládl.

Kdy jste začal tušit, že se dostanete poprvé v životě na ligový trávník?
Minulý týden v úterý po tréninku. Přišel za mnou trenér Večeřa a ptá se mě: Jsi připravený na pondělí? Já byl tak zaskočený, že jsem ze sebe ani nedostal odpověď, akorát pro sebe jsem říkal: Ty vole… (směje se) Moc jsem to nebral vážně, ale pak přišly další herní nácviky před utkáním a podle rozestavení už to opravdu vypadalo, že bych se do sestavy dostat mohl.

Byl jste pak hodně nervózní?
Asi nejvíc minulou středu, když jsem poprvé byl mezi hráči, se kterými se nacvičují věci pro zápas. Začal jsem se na to psychicky připravovat, že bych fakt mohl právě na Slavii hrát. Pak i ráno v den zápasu jsem nervozitu maličko pocítil, ale opadlo to ze mě ještě před začátkem, a užíval jsem si to.

Utkání na hřišti mistra a lídra tabulky, nabitý nádherný stadion, fantastická atmosféra a ještě k tomu televizní přenos. Mohla být premiéra těžší?
Jak říkám, já si to snažil užívat. Trošičku jsem měl obavy z důrazu Aleše Besty a rychlosti Dušana Šventa, na kterého mě trenér Večeřa hodně připravoval, ovšem nakonec jsem snad tu svou úlohu zvládl.

Při takových zápasech se říká, že o výkonu nováčka rozhoduje první zákrok. Vám se nepovedl, ale jako by to na vás ani nebylo znát…
(směje se) Je to pravda. Těsně před začátkem jsem říkal Aldovi Neuwirthovi, aby mi první balón dal lehčí, nějaké sklepnutí. Abych se chytil. Místo toho jsem však musel jít do těžkého odkopu. A promáchl jsem… Naštěstí pak to už bylo jenom a jenom lepší.

Dokonce jste se během chvilky dostal i ke dvěma střelám!
Žádný velký kanonýr nejsem… Ovšem dvakrát za sebou se přede mnou objevil prostor, a tak jsem to vyzkoušel. Při prvním pokusu jsem mohl možná ještě pár kroků udělat, jenže jsem se obával, aby to slavisté přede mnou nezavřeli. Škoda, že to bylo z takové dálky…

Loni vás skoro nikdo neznal, nastupoval jste za tým U 21. Povedené zimní soustředění vás ale katapultovalo až do základu. Jak to vnímáte?
Je to obrovský posun a jsem za to hrozně šťastný. Jenže, kdo ví, co bude dál. Musím makat a třeba mě trenér do zápasu postaví zase. Udělám vše, abych se v mančaftu chytil. Kdybych se dostal do sestavy i proti Teplicím, bylo by to perfektní.

Jak reagovali spoluhráči, když se o vaší nominaci dozvěděli?
Všichni se mi snažili pomáhat, což od takových fotbalistů moc potěší. Hodně mi dal i Renda Bolf, uklidňoval mě, že to zvládnu. Všem bych za pomoc chtěl poděkovat, trenérovi pak za důvěru.

Tvrdí se, že dobrý výkon je obtížnější zopakovat. Souhlasíte?
Samozřejmě, že případný druhý zápas by byl těžší. Byl bych pod větším tlakem, na Slavii jsem v podstatě neměl co zkazit. Buď by to vyšlo, nebo ne. Budu se snažit, abych si řekl i o další šanci, a pokud mi ji trenér Večeřa dá, pokusíme se ho nezklamat.

Co říkali na vaši velkou premiéru vaši blízcí?
Mamka to prý obrečela, když mě viděla v televizi nastupovat na začátku v doprovodu těch malých kluků. Taťka byl v práci, a prý to také sledoval. V úterý mě čeká návštěva rodičů, tak určitě bude o čem mluvit.

První ligový start máte za sebou. Už víte, co vás to bude stát?
Ještě mi to nikdo neříkal, ale čekám to každou chvíli. (směje se) Teď to budu mít asi náročné. Čeká mě platba do kasy v kabině za posun do áčka, teď navíc i za první start. Ještě chybělo, abych dal gól... (směje se)

Twitter
MW Dias
M&M reality holding a.s.
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
LAMA energy
B of B cars s.r.o.
SOR Libchavy spol. s r.o.
FORTUNA