FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Jak na Jihlavu? Jít do toho s pokorou!

08.05.2014 | redakce

Heroický výkon Baníku v Olomouci přinesl týmu obrovskou radost z cenného vítězství 3:2. Neobešlo se to ovšem beze ztrát. V první půli se vážně zranili brankář Jiří Pavlenka, obránce Tomáš Vengřinek a záložník Joel Lindpere, kteří už do sezóny nezasáhnou. V blížícím se sobotním zápase s Jihlavou bude navíc scházet vykartovaný stoper Jan Baránek. To vše jsou důvody, kvůli kterým bude trenérský tým řešit o něco více otazníků než obvykle.


Asistent trenéra Martin Svědík ale v tom, že sestava chtě nechtě prodělá několik vynucených změn, zásadní problém nevidí. „Věřím, že mužstvo je teď tak rozjeté, že to dokáže utáhnout. V sestavě zkrátka dostanou šanci jiní a jsem přesvědčen, že to zvládnou. Jako třeba Azevedo, který hrál v Olomouci poprvé od začátku, a podal velice dobrý výkon,“ myslí si Svědík.


Pokud si ale přece jen s něčím dělá starost, je to složení obranné čtveřice, ve které budou chybět dva stabilní hráči. Krajní obránce Tomáš Vengřinek, kterého kvůli utrženému zkříženému vazu v koleně čeká minimálně půlroční pauza, a kromě něj také stoper Jan Baránek. „Post stopera nahradíme, protože se tam vrátí Michal Frydrych, ale ještě uvidíme, kdo bude hrát na krajích obrany. Varianty jsou dvě tři, to rozhodnutí může padnout až těsně před zápasem,“ říká Svědík k tématu, které bude zřejmě nejožehavější v rámci přípravy na utkání.


Po vyčerpávajícím pondělním zápase v Olomouci, který někteří z hráčů dohrávali v křečích, je na místě otázka, zda se tým dokáže do soboty vyrovnat s únavou? Během „krátkého“ týdne totiž není tolik času na regeneraci a nabrání čerstvých sil. „Myslím si, že únava odchází s pocitem vítězství daleko rychleji,“ odpovídá s úsměvem Svědík, který věří, že právě pozitivní psychické rozpoložení bude pro obnovu fyzických sil klíčové.


Příjemnou zprávou je pro trenéry a fanoušky určitě i to, že se do sestavy bude moci vrátit záložník Davor Kukec, který v minulém kole nehrál kvůli trestu za žluté karty. Povzbuzen jeho návratem i předchozími výhrami tak půjde Baník na Bazalech proti soupeři, který už má po starostech. Jihlava se definitivně zachránila domácím vítězstvím 2:1 nad Brnem. Před baníkovci proto stojí jasný úkol, hrát tak, aby mohli mít „splněno“ stejně jako jejich nejbližší soupeř.


„Je třeba navázat na předchozí zápasy a jít do toho s pokorou. Kluci si v Olomouci prožili krásný večer a vidí, že to je jediná cesta, která vede k záchraně. Když půjdou proti Jihlavě s plnou koncentrací a disciplínou jako v posledním zápase, nemám o ně strach,“ dodává Svědík, který však zatím odmítá myslet na to, co by bylo, kdyby se Baníku povedlo zápas zvládnout. „Přemýšlet dopředu je ve fotbale vždycky trochu loterie. Pro nás je zatím důležitý nadcházející zápas a ten chceme zvládnout,“ uzavírá jeden z členů trenérského týmu, který stojí za vzkříšením baníkovců.


Text a foto: Tomáš Svoboda

Twitter
MW Dias
PUMA
M&M reality holding a.s.
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
LAMA energy
B of B cars s.r.o.
SOR Libchavy spol. s r.o.
FORTUNA