FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Historie Bazalů 2: Baník vs. Brazílie 1:0!

06.05.2015 | redakce

Během krásné historie zažili fanoušci na Bazalech, fotbalovém svatostánku s jednou z nejpůsobivějších atmosfér vůbec, mnoho úžasných chvil. A to především díky legendárním hráčům, trenérům, zápasům i osobnostem, kterých na Bazalech v každé éře působila celá řada. Rozhodli jsme se jako připomínku jejich slávy připravit seriál, který pokračuje utkáním Baníku proti Brazílii! Tento výjimečný přátelský zápas totiž podle dobových odhadů přilákal do ochozů vůbec nejvyšší návštěvu v historii.

V létě roku 1976 ji přilákal mezinárodní souboj tehdy mistrovského Baníku s výběrem Brazílie, který ladil formu před olympijskými hrami v kanadském Montrealu. Na tribunách a také na dalších strategicky dobře položených místech v okolí stadionu, jako byly ploty či stromy, mohlo být podle neoficiálních odhadů až 35 tisíc fanoušků (!). Ti byli mimořádně zvědaví na to, jak si jejich milovaný Baník po zisku historicky prvního mistrovského titulu v sezóně 1975/1976 povede proti opěvovaným brazilským driblérům.

Po téměř čtyřiceti letech se ve vzpomínkách pamětníků pravidelně opakují slova jako „davy lidí, neskutečný hukot a zážitek na celý život“. Dojem z atmosféry na stadionu jakoby zcela přehlušil to, co se dělo na trávníku. Baník přitom pro Brazilce rozhodně nebyl pouhým sparingpartnerem. Ba naopak, byli to Vojáček, Radimec, Lička a spol., kteří po nepříliš záživné první půli vzali otěže zápasu pevně do svých rukou. Proti „kanárkům“, kteří už možná byli myšlenkami na olympijském turnaji, přeřadili z přátelského na ostřejší tempo a výsledek se záhy dostavil.

Brankář Brazilců Zé Roberto nejprve ještě šanci kanonýra Vernera Ličky vychytal, ale na zastavení jeho další akce už velký vliv neměl. To si jej vzal na starost obránce Tecao, který však v šestnáctce použil nedovolených prostředků k přerušení Ličkova průniku. Rozhodčí neváhal a v 76. minutě nařídil penaltu ve prospěch Baníku. Postavil se k ní útočník Petr Slaný, jehož střelu sice dokázal brazilský gólman vyrazit, ale pouze tak, že umožnil Slanému pohotovou dorážku do odkryté branky. 1:0 pro Baník! Nadšené obecenstvo mělo ten nejlepší důvod k bouřlivému aplausu. No uznejte sami, Brazílii přece jen tak někdo neporazí…

Vzpomínky fanoušků:

Václav Dvorník: „To byl můj první zápas na Bazalech a od té doby tam chodím furt, i letos.“

Miroslav Honzek: „Vzpomínám, bylo mi 22 a seděl jsem na dohled a doslech pana sportovního komentátora Škorpila.“

Petr Stuchlík: „Byl jsem tam, vpravo pod tím stožárem. Zážitek na celý život! Tohle bylo 35 000 šťastných!“

Jaroslav Vlosinský: „Byl jsem, pamatuji a bylo to něco…“

FC Baník Ostrava – olympijský výběr Brazílie 1:0 (0:0)

Branka: 76. Slaný.

Baník: Michálik - Foks, Vojáček, Ruš (85. Hudeček), Rygel - Radimec, Tondra, Kvasnica - Slaný, Sionko (46. Smetana), Lička (85. Lorenc), trenér: Jiří Rubáš.

Brazílie: Zé Carlos - Rosemiro, Tecao, Edinho, Chico Fraga - Alberto (56. Eudes), Batista, Marinho - Erivelto, Fernando (64. Julinho), Santos (64. Jarbas).Originál článku byl publikován v oficiálním magazínu FC Baník Ostrava pro sezónu 2014/2015, vydání č. 2

Připravil Tomáš Svoboda ve spolupráci s Moravskoslezským Deníkem, mediálním partnerem FC Baník Ostrava (foto: Zdeněk Bernadt)


Twitter
MW Dias
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
LAMA energy
B of B cars s.r.o.
FORTUNA