FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Dobytí Letné? Baník to už dokázal!

15.08.2014 | redakce

Není většího souboje. Obrovská rivalita Baníku a Sparty vstoupí v pátek večer do další fáze. Od 20:20 se oba soupeři před televizními kamerami celému národu představí už ve třiačtyřicátém vzájemném utkání v rámci samostatné české ligy. Na pražské Letné to pro baníkovce bude jako obvykle zkouška ohněm. Zvláště, když budou kromě zraněného kapitána Václava Svěrkoše postrádat také distancovaného Francise Narha. Mohou jim být v obtížné situaci inspirací „vítězné“ příklady ze sezón 2005/2006 a 2007/2008, kdy se Baník domů vracel s pocitem úspěšného dobyvatele Prahy?

Obě mimořádně cenná vítězství se datují do sezón, v nichž Baník Spartě konkuroval na samé špici tabulky. Na podzim 2005 přijel na sparťanský stadion jakožto vítěz tehdejšího Poháru ČMFS, na jaře 2008 zase jako žhavý kandidát na třetí místo v lize a postup do Evropské ligy. Právě u tohoto utkání, které skončilo výhrou baníkovců 2:1, bychom mohli začít. Díky němu se totiž v novinách psaly dva zcela odlišné příběhy. Baníkovská euforie na jedné straně a obrovský kolaps sparťanů na druhé. Kvůli porážce tenkrát Horváth, Sivok a spol. doslova věnovali titul Slavii, Baník si naopak potvrdil „vstupenku do Evropy“.

A jaký že mančaft to vlastně před těmi více než šesti lety za Baník hrál? V brance 10. května 2008 stál Petr Vašek, v obraně nastoupili Tomáš Marek, René Bolf, Aleš Neuwirth a Daniel Tchuř, v záložní řadě měl Baník ohromnou sílu díky Františku Rajtoralovi, Martinu Lukešovi, Davidu Bystroňovi, Rudolfu Otepkovi a Tomáši Mičolovi. Na hrotu útoku byl v té době nejlepší střelec ligy, v životní formě hrající reprezentant Václav Svěrkoš. Trenér Karel Večera zkrátka přivezl na Letnou opravdovou kvalitu. Baníkovci šli do vedení sedm minut před půlí, kdy se trefil Otepka. Když dvě minuty po přestávce zvýšil na 2:0 Svěrkoš, ovládlo zaplněný stadion baníkovské nadšení. Horváthovo snížení z penalty už bylo jen úpravou výsledku.

Pro Baník o to významnějšího, že jím uctil památku fanouška, který nešťastně zahynul cestou na zápas. „Chtěli jsme uctít památku toho kluka. Víme však, že mu to život bohužel nevrátí,“ říkal tehdy trenér Večeřa, který si velmi cenil vnitřní síly mužstva. Tragická událost je ještě více semkla a vlastně „pomohla“ překonat tradičního rivala na jeho domácím kolbišti.

Vítězný zápas, který Baník na Spartě sehrál 24. září 2005, provázely o poznání klidnější okolnosti. Tým vedený trenérem Pavlem Hapalem si vypracoval rozhodující dvoubrankový náskok v prvních třiceti minutách a ten pak uhájil. Střelecky se prosadili útočník Michal Papadopulos a záložník Filip Racko. Byla to vůbec první výhra baníkovců na hřišti Sparty v historii samostatné české ligy, která se píše od sezóny 1993/1994. Za tuto dobu sehráli modrobílí na Letné celkem jedenadvacet zápasů, dvakrát vyhráli, pětkrát remizovali a čtrnáctkrát prohráli. Jak to dopadne tentokrát?

AC Sparta Praha - FC Baník Ostrava

Pátek 15. srpna 2014 od 20:20, stadion Letná

Bilance vzájemných zápasů Baníku se Spartou v české lize: 42 zápasů, 8 výher, 10 remíz a 24 porážek, skóre 35:75

Poslední vzájemný zápas:

FC Baník Ostrava – AC Sparta Praha 1:1 (hráno 22. března 2014 na stadionu Bazaly)

Branky: 52. Škutka – 79. Juliš

Žluté karty: Krmenčík, Sukup, Vengřinek – Kadeřábek

Rozhodčí: Hrubeš – Pelikán, Pilný

Diváci: 14 130

FC Baník Ostrava: Pavlenka – Vengřinek, Frydrych, Baránek, Sukup – Greguš, Foltyn – Štěpán (80. Holzer), Kukec (90. Narh), Krmenčík – Škutka (77. Svěrkoš).

AC Sparta Praha: Vaclík – Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa – Dočkal (60. Konaté), Vácha, Matějovský (68. Juliš),Hušbauer, Krejčí – Lafata (83. Vacek).

Text: Tomáš Svoboda, foto: sparta.cz


Twitter
MW Dias
PUMA
M&M reality holding a.s.
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
LAMA energy
B of B cars s.r.o.
SOR Libchavy spol. s r.o.
FORTUNA