FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Byl to nejlepší výkon s nejlepším soupeřem

16.08.2014 | redakce

Jen stěží může hrdý baníkovec zažít krásnější pocit, než jakým je radost ze zdolání odvěkého sparťanského rivala. Páteční výhra 1:0 je cennější tím víc, že jí Baník dosáhl na Letné, kde se mu za přechozích jedenadvacet sezón samostatné ligy podařilo vyhrát pouze dvakrát. Mimořádný úspěch si pochopitelně velmi považuje i trenér Tomáš Bernady. Z heroického představení, které tým na Spartě předvedl, nejvíce vyzdvihl rychlý vedoucí a nakonec i vítězný gól Jána Greguše a výkon obranné formace. Ta podle něj zahrála na hranici svých možností.

I díky tomu mohl Bernady po utkání přiznat, že Baník chtěl zápas původně odehrát trochu jiným způsobem, než jaký byl nakonec na Letné k vidění. Hrát rovnocennou partii, neustále hrozit rychlými protiútoky, nepouštět Spartu ke standardním situacím a nepovolit jí tlak. Takový byl záměr. „Tato předsevzetí nám příliš nevyšla, ale samozřejmě, že nám nahrál první gól, který jsme vstřelili dost brzy. Tím jsme otupili sparťanský tlak,“ konstatoval Bernady. Baníkovci navíc tentokrát měli i potřebné štěstí, když Lafatův přímý kop v závěru první půle zastavila tyč.

Pověstné „štěstíčko a srdíčko“ však rozhodně nebylo jediným faktorem, který stál za pátečním úspěchem. Baník sparťanskému souboru ukázal nejen to, jak pevnou a důslednou má obranu. Dokázal také, že je v týmu velká vnitřní síla a soudržnost. Start ligy baníkovcům nevyšel podle představ, k tomu se navíc zranil kapitán Václav Svěrkoš a nejnebezpečnější útočník Francis Narh dostal den před utkáním disciplinární trest na tři zápasy. Mladý mančaft se však semknul a uspěl ve chvíli, kdy by to od něj nečekali ani ty nejvěrnější optimisté.

„Hráči, řekl bych, odvedli výkony na hranici svých možností. Hlavně v obranné fázi, za to jim patří poděkování,“ uznal Bernady, který následně vystoupení Baníku porovnal s předchozími dvěma pražskými zápasy. „Byl to nejlepší výkon s nejlepším soupeřem. Na Dukle byla v pořádku obranná fáze, ale dopředu se nám moc nedařilo. Na Slavii to z naší strany nebylo moc úspěšné. Teď na Spartě samozřejmě ano,“ hodnotil jeden z členů baníkovského realizačního týmu.

Dalo by se o něm říct, že je i pamětníkem slavných vítězství nad největším rivalem. Jak sám upozornil, byl u toho, když Baník Spartu dobyl v roce 2008 a zásadně jí tenkrát překřížil cestu k titulu. „Je příjemné si to po těch letech zopakovat. Statistika byla vůči nám nepříznivá, ale nakonec to jsou jenom čísla. Nyní je to jinak a my se radujeme,“ řekl Bernady, který měl velkou radost, že tým výborně splnil předzápasový cíl. „Jeli jsme na Spartu s tím, abychom nebyli za fackovací panáky jako v některých minulých ročnících. A to se povedlo,“ dodal nakonec.

Text a foto: Tomáš Svoboda


Twitter
MW Dias
PUMA
M&M reality holding a.s.
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
LAMA energy
B of B cars s.r.o.
SOR Libchavy spol. s r.o.
FORTUNA