FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Bolf chválí svého „nástupce“ Baránka

02.10.2014 | redakce

Odchovanec Baníku Jan Baránek se letos zařadil mezi nejlépe hodnocené obránce Synot ligy. A společně s dalším mladíkem Patriziem Stronatim tvoří neprostupnou stoperskou dvojici modrobílých, která má velký podíl na tom, že Baník v lize už pětkrát neinkasoval. Chválou na adresu Baránka nešetří klubová legenda a bývalý skvělý stoper René Bolf. "Navazuje na vynikající výkony z loňské sezóny. Tím jenom potvrzuje, jak kvalitním stoperem je," pozoruje bronzový medailista z mistrovství Evropy.

V defenzivní linii Baníku se vyjma Baránka velmi dobře uchytil i jeho kolega ze stoperské dvojice Patrizio Stronati. Ten korunoval vydařené období rozhodujícím gólem do sítě Bohemians. U Stronatiho však Bolf zůstává opatrnější, na rozdíl od Baránka ještě neprokázal dlouhodobou výkonnost. "Začátky v lize bývají jednodušší, hráč chce chytit šanci za pačesy a je nažhavený na každý zápas. Stronati začal dobře, ale až čas ukáže, jestli se na této úrovni udrží," tvrdí trojnásobný mistr české ligy. "U Honzy mě nepřekvapilo, že se tam udržel. Znám jeho rodiče a vím, jak byl odmalička veden. V hlavě to má srovnané," dodává Bolf.

Baránek je mnohými považován za Bolfova nástupce. Zejména dominantnost ve vzdušných soubojích je jejich společným jmenovatelem. Díky ní se oba uplatnili, respektive uplatňují při útočných standardních situacích. Vždyť Bolf dal během své kariéry v české lize úctyhodných 27 branek, Baránek je zatím na čísle 3.  "Honza má vynikající výběr místa a dynamiku v nohách. V každém zápase se dostane do šance, protože si ve vápně umí najít míč, má na to čuch. Někdy potřebuje více štěstí, aby balon došel do brány, ale už teď dává rozhodující góly," všímá si Bolf,  jehož gól do sítě Sigmy Olomouc rozhodl o zatím posledním baníkovském titulu.

Jednadvacetiletý Baránek v současnosti reprezentuje výběr do 21 let, v jehož barvách se připravuje na blížící se mistrovství Evropy. Pokud si talentovaný obránce udrží nynější výkonnost, je podle Bolfa pouze otázkou času, kdy ho trenér Vrba povolá do seniorského národního týmu. "Je v kádru reprezentační jednadvacítky, takže Pavel Vrba o něm ví, má ho přečteného. V reprezentaci je dost kvalitních stoperů, ale pokud bude pokračovat v dosavadních výkonech, šanci v nějakém přípravném utkání určitě dostane," uzavírá čtyřiatřicetinásobný reprezentant.

Autor: David Kubáň

Foto: Tomáš Svoboda


Twitter
MW Dias
PUMA
M&M reality holding a.s.
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
LAMA energy
B of B cars s.r.o.
SOR Libchavy spol. s r.o.
FORTUNA