FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Bolf, Galásek a spol. v derby Baník vs. Vítkovice!

16.12.2014 | redakce

Jedinečný návrat ke vzpomínkám na mistrovský titul z roku 2004, skvělou generaci hráčů 90. let či na zlatou éru Baníku z počátku 80. let. Tak budou mnozí fanoušci vnímat tradiční derby starých gard Baníku a Vítkovic, které se bude hrát v sobotu 27. prosince od 11:00 na umělé trávě v Ostravě – Vítkovicích. Legendární baníkovce, jako jsou René Bolf, Tomáš Galásek či Karel Kula, navíc doplní i výjimečné osobnosti v trenérském týmu. Vždyť účast potvrdil reprezentační kouč Pavel Vrba, který bude tvořit triumvirát společně s Vladimírem Mokrohajským a Zdeňkem Kosňovským.

Jak se taková sestava dává dohromady? „V období před Silvestrem to není vůbec složité. Všichni kluci se na fotbal a společné setkání vždycky moc těší. Navíc kromě těch, kteří se zapojí přímo na hřišti, zveme i nehrající osobnosti, takže derby je pro všechny vlastně takovou společenskou událostí,“ vysvětluje bývalý baníkovský obránce Petr Zajaroš, který třetím rokem působí v roli manažera staré gardy Baníku. Společně s klubem tak zve na fotbalovou podívanou a společenské odpoledne na osm desítek legendárních jmen z baníkovské historie.

Z borců, kteří splňují podmínku věku nad 35 let, se v modrobílém dresu předvedou reprezentanti hned několik vynikajících generací. Za tu, která ještě před pár lety nastupovala na Bazalech k ligovým duelům, to budou například Vít Baránek, Tomáš Galásek, Daniel Tchuř nebo Martin Lukeš. Z týmu mistrů z roku 2004 dorazí René Bolf, kapitán Radoslav Látal a záložník Rostislav Kiša, nejslavnější období z přelomu 70. a 80. let pak připomenou osobnosti Václava Daňka, Petra Němce, Lubomíra Knappa a Libora Radimce.

„Hlavní bude, abychom se všichni na závěr roku pobavili fotbalem. Výsledek není, myslím, pro nikoho důležitý,“ připomíná Zajaroš, že v ostravském derby jde vždy spíše o udržení prestiže mezi fotbalovými gentlemany. Loňskou výhrou 4:1 si ji lehce zvýšili baníkovci, pro které to bylo druhé vítězství z dosavadních deseti „silvestrovských“ zápasů. „Věřím, že možnost vidět legendy z dřívějších dob i kluky, kteří do staré gardy teprve dorostli, fanoušky přiláká stejně jako loni, kdy jich přišlo více než tisíc. Navíc by nám opět mělo přát počasí,“ dodává Zajaroš.

Na závěr ještě prozradil, že čestným výkopem bude pravděpodobně pověřen reprezentační trenér Vrba, ale není vyloučeno, že ještě dojde k milému překvapení. Manažer staré gardy Baníku upozornil také na jedno „speciální“ jméno z nominace Vítkovic. Jejich branku bude hájit Tomáš Tuhý, policejní prezident České republiky, který za vítkovický klub chytával dorosteneckou ligu.

Nominace staré gardy Baníku:

Brankáři: Vít Baránek, Jakub Kafka

Obránci: Ivo Staš, René Bolf, Peter Drozd, Petr Veselý, Daniel Tchuř, Václav Pěcháček, Radomír Korytář, Libor Radimec, Dušan Vrťo, Petr Mašlej

Záložníci: Tomáš Galásek, Radoslav Látal, Martin Lukeš, Milan Duhan, Karel Kula, Lubomír Knapp, Tanas Papadopulos, Rostislav Kiša, Petr Němec, Libor Fryč

Útočníci: Václav Daněk, Petr Samec, Martin Svědík, Josef Bomba

Trenéři: Pavel Vrba, Vladimír Mokrohajský, Zdeněk Kosňovský

Vedoucí mužstva: Zdeněk Šreiner, Luboš Šrámek

Lékaři: Tomáš Pavliska, Jan Širokovský

Masér: Jaroslav Marx

Manažer: Petr Zajaroš

Text a foto: Tomáš Svoboda


Twitter
MW Dias
PUMA
M&M reality holding a.s.
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
LAMA energy
B of B cars s.r.o.
SOR Libchavy spol. s r.o.
FORTUNA