Baník zvítězil nad Dunajskou Stredou 1:0

07.02.2015 | redakce

Vítězně uzavřel Baník herní soustředění v turecké Antalyi, když v sobotu odpoledne porazil Dunajskou Stredu 1:0. K výhře nad slovenským soupeřem se ovšem baníkovci na rozdíl od předchozích výsledkově i herně povedených duelů tentokrát spíše protrápili. Rozhodující trefu si připsal v 65. minutě stoper Michal Frydrych, který dobře zareagoval na míč odražený od tyče po hlavičce střídajícího Francise Narha.

V sobotním utkání vsadil kouč Petr Frňka na stejnou základní sestavu, která odehrála předchozí vítězný zápas proti Bialsko-Biale. To znamená, že v obraně opět nastoupily také posily Martin Kouřil s Lukou Lučićem. Od úvodních okamžiků bylo patrné, že se soupeř bude chtít prezentovat velmi agresivním způsobem hry a co nejdůsledněji znepříjemňovat baníkovcům rozehrávku. S těmito atributy hry slovenského mužstva se Baník vyrovnával velmi obtížně. A tak se k prvnímu střeleckému pokusu dostal až ve 32. minutě, kdy po pěkné akci a přetaženém centru Vojtěcha Štěpána sklepával Daniel Holzer míč přímo do kroku Marku Šichorovi. Jeho střela však bohužel mířila nad branku Dunajské Stredy.

Její hráči se naopak před Jiřího Pavlenku dostávali častěji, ale kromě dvou nebezpečných střel v prvních patnácti minutách si během první půle také nevypracovali vyloženou gólovou příležitost. Jejich možnou tvorbu na straně Baníku signalizoval nástup Davora Kukece, který na hřiště přišel společně s Ondřejem Sukupem a Patrikem Mišákem hned po přestávce. Nové trio nahradilo Štěpána, Holzera a Šichora. A byl to právě Kukec, který se v 61. minutě pěkně prosmýkl po levé straně a poslal před branku prudký přízemní centr. Čerstvě vystřídavší Francis Narh na něj sice nedosáhl, ale gólman Dunajské Stredy měl co dělat, aby míč vyrazil mimo tři tyče.

Vytáhnout se však musel také Pavlenka, který krásnou robinsonádou lapil dobře umístěný přímý kop. Poté znovu zvedl baníkovský prapor Kukec. Na levé straně hřiště nejprve málem přišel o míč, ale důrazem v souboji jej udržel a vzápětí výborně nacentroval na zadní tyč, kde číhal Narh. Jeho hlavičku sice zvládl gólman soupeře vyrazit na tyč, ale od ní se míč odrazil na malé vápno, kde byl připravený Michal Frydrych, který pohotově skóroval do odkryté branky. Baník vedl 1:0 a začal se mu více otevírat prostor v dosud precizně uzavřené obraně Dunajské Stredy.

Vzhledem k nepřesnostem ve finální fázi se však baníkovcům nepovedlo dotáhnout několik brejkových akcí, a tak se ještě jednou musel předvést Pavlenka, který v 81. minutě vyboxoval tvrdou střelu zpoza šestnáctky. Více dramatických momentů už utkání nenabídlo. Baník tak bude v neděli ráno z herního soustředění v Antalyi odlétat s bilancí tří výher a jedné remízy.

Hodnocení trenéra Petra Frňky: "Největším pozitivem dnešního utkání je to, že se nám podařilo udělat výsledek. Jinak jsme herně sehráli nejslabší utkání na soustředění. Soupeř nás předčil v nasazení, agresivitě a důrazu a nenechal nám moc prostoru na to, abychom měli míč pod kontrolou. Musím říct, že jsme v tomto utkání tahali za kratší konec a k naší hře jsme se v souvislejší podobě nedostali. Přesto si myslím, že ve finále jsme měli více brankových příležitostí, protože soupeř se kromě jedné šance dostal jenom k několika standardním situacím a střelám zpoza šestnáctky. V tomto směru tedy naše obranná činnost byla dobrá. Jinak musíme ještě zapracovat na způsobu hry v přechodové fázi, abychom dostali míč lépe pod kontrolu a hráli kvalitněji i pod tlakem soupeře."

FC Baník Ostrava – FC DAC 1904 Dunajská Streda 1:0 (0:0)

Branka: 65. Frydrych.

Žlutá karta: Ljubičič.

Baník: Pavlenka – Štěpán (46. Sukup), Frydrych, Kouřil, Lučić – Šichor (46. Mišák), Mensah (70. Jirásek), Foltyn – De Azevedo (60. Sivrić), Baroš (60. Narh), Holzer (46. Kukec).

Dunajská Streda: Polaček – Turňa, Michalík, Majerník, Šnirc – Ljubičič – Štěpanovský, Sesar, Krišto, Brašeň – Szarka (14. Jurčo).