Baník v Tipsport lize porazil Zbrojovku 3:2

17.01.2015 | redakce

Baník Ostrava v sobotním utkání zimní Tipsport ligy porazil Zbrojovku Brno 3:2. Ostravanům se na umělé trávě v Olomouci podařilo obrátit nepříznivý vývoj, neboť po prvním poločase prohrávali o dvě branky. Na brněnské trefy po změně stran odpověděli Zapata, Mehanović a Holzer.

Baníku stejně jako v prvním zimním zápase proti Zlínu i tentokrát scházela řada hráčů. Z opor základní sestavy chyběli kvůli lehčím zdravotním problémům Kukec, Narh a Mensah, z hráčů širšího kádru zůstali mimo hru Celba, Matěj, Kundrátek a Vengřinek. Naopak připraveni nastoupit byli dva hráči, kteří tento týden dorazili na Bazaly jakožto potenciální posily, záložníci Milan Jirásek a Mirzad Mehanović. Kromě nich měl trenér Frňka proti Zbrojovce k dispozici také stopera Kašu a záložníka De Azeveda, kteří vynechali předchozí utkání.

Průběh prvního poločasu značně ovlivnila situace ze 3. minuty, kdy rychlou útočnou akci Brna zakončil střelou zpoza šestnáctky Hyčka. Šrom se za jeho ránou natahoval marně a Zbrojovka šla do vedení. Baníkovci se snažili její obranu překonávat postupnou kombinací a uvolňováním v křídleních prostorech, kde na pravé straně úřadovala dvojice Štěpán – De Azevedo a na levé zase Holzer se Sivrićem. Ke škodě Baníku se však během první půle nedařilo realizovat přesnou finální přihrávku či centr, ze kterého by mohlo přijít gólové nebezpečí.

A tak se opět prosadil soupeř, který ve 31. minutě využil nedůrazu Baníku před vlastní brankou. K odraženému míči se nejlépe postavil stoper Zbrojovky Jugas a střelou do šibenice zvýšil náskok brněnského celku.

Do druhé půle ovšem v bílých dresech vyběhl zcela jiný tým. Kouč Frňka poslal na hřiště hned osm nových fotbalistů a na výkonu a aktivitě Baníku to bylo znát. Chutí a pohybem hýřili Helešic, Sukup, Foltyn či Zapata, ale ožil také Holzer, který se posunul na post levého záložníka. První gólová radost baníkovců přišla v 59. minutě, kdy se po rohovém kopu Holzera před gólmanem Zbrojovky Hladkým nejlépe zorientoval Zapata a zblízka poslal míč do opuštěné branky.

Jeho gól mančaft nabudil k ještě většímu tempu. Do nadějné pozice se dostal Jirásek, ale jeho tvrdou střelu dokázal gólman soupeře zneškodnit. Jinak už tomu bylo v 67. minutě, kdy Holzer vystihl rozehrávku stopera Schustera a uspěl také v souboji s vybíhajícím brankářem Zbrojovky. Míče se pak zmocnil Mehanović, který stál před jednoduchým úkolem. Z pěti metrů poslal míč do prázdné branky a bylo srovnáno na 2:2!

Baníkovcům však dva góly nestačily a už o čtyři minuty později se radovali potřetí. Uprostřed hřiště se nejprve výborně zbavil dvou protihráčů Foltyn a následně krásnou křižnou přihrávkou našel rozběhnutého Sukupa. A ten na pravém křídle pokračoval ve zdárně rozdělaném díle vynikajícím způsobem. Před branku nasměroval ideální centr, na který si na zadní tyči počkal Holzer a parádní hlavičkou dokonal baníkovský obrat – 3:2!

Baníkovci tak v sobotu v Olomouci díky zlepšenému výkonu ve druhé půli napravili dojem po nepovedeném prvním zápase se Zlínem. Vzhledem k ostatním výsledkům ve skupině D Tipsport ligy však už nejsou ve hře o postup do Final Four, kam má se sedmi body ze třech zápasů nakročeno druholigový Zlín. Poslední duel letošního turnaje tak Baník čeká v úterý od 11:00 proti domácí Sigmě, která má stále ještě naději na postup z prvního místa.

FC Baník Ostrava – FC Zbrojovka Brno 3:2 (0:2)

Branky: 59. Zapata, 67. Mehanović, 71. Holzer – 3. Hyčka, 31. Jugas

Žluté karty: Foltyn - Přerovský

Rozhodčí: Dubravský – Lakomý, Horák

FC Baník Ostrava: Šrom (46. Pavlenka) - Štěpán (46. Byrtus), Kaša (46. Honiš), Stronati (46. Frydrych), Holzer (72. De Azevedo) - De Azevedo (46. Sukup), Šichor (46. Foltyn), Mehanović, Jirásek, Sivrić (46. Helešic) - Baroš (46. Zapata).

FC Zbrojovka Brno: Hladký - Buchta, Schuster, Jugas, Hyčka - Vávra, Sedlák, Zavadil, Brigant (80. Pašek) - Moukanza (45. Přerovský), Slančík.

Text a foto: Tomáš Svoboda