FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Baník se chystá na České Budějovice

14.05.2015 | redakce

V předposledním domácím zápase sezóny vyzve Baník v neděli odpoledne na Bazalech SK Dynamo České Budějovice. Utkání 28. kola Synot ligy budou chtít baníkovci, kteří čekají čtyři kola na výhru, zvládnout a mít tak klid v otázce umístění v tabulce. „Budeme hrát se soupeřem, který má pořád šanci zachránit se v lize. My však máme očekávání pořád stejná, chceme vítězství, které by po posledních výsledcích bylo pro celý mančaft velice důležité,“ myslí si asistent trenéra Petr Samec.

Do jaké míry se podle něj v zápase může promítnout fakt, že České Budějovice zkrátka musejí vyhrát, pokud ještě chtějí bojovat o záchranu ligové příslušnosti? „Svým způsobem mohou být uvolnění, podobně jako Hradec Králové, na kterém bylo vidět, že proti nám hrál bez stresu, ale zároveň s cílem utkání zvládnout. České Budějovice jsou pod tlakem, ale vzhledem k jejich spíše teoretickým šancím už není tak obrovský,“ říká Samec, který se jakožto bývalý vynikající útočník snaží baníkovcům pomoci především dodat klid a sebevědomí, tedy ty nejpotřebnější ingredience pro střílení branek.

Baník naposled skóroval ve 23. kole na hřišti Bohemians Praha 1905 a od té doby na gólovou radost čeká. Střelecké instinkty, dravost a chuť zakončovat útočné akce, to jsou atributy, které hráčům asi nejvíce scházejí. „U hráčů nejde ani tak o samotné zakončení jako spíše o chuť jít do koncovky. Mít odvahu a jít před branku s tím, že chci dát gól. Je to o předvídavosti, intuici a schopnosti vybrat si správný prostor,“ jmenuje bývalý baníkovský i reprezentační útočník některé z hlavních předpokladů pro překonávání soupeřových obran a brankářů.

Teď budou baníkovci stát před výzvou zdolat defenzivní linii Českých Budějovic, která v této sezóně klopila oči po inkasované brance už v šedesáti případech. V lize není propustnější hráze, než je ta jihočeská, což je pro tamní kraj rybníků docela příznačná symbolika. Dovede toho Baník využít? V posledních dvou utkáních sice došlo k zlepšení herního projevu, ale šance na vstřelení branky zůstaly opět nevyužity. „Myslím si, že výstavba hry a přechodová fáze už je na určité úrovni. Jsme schopni držet míč, měnit těžiště hry a kombinovat. Ale když se dostaneme na dvacet metrů od branky soupeře, potřebujeme jej překvapit kolmicí, narážečkou, jít tam více odvážně a sebevědoměji,“ snaží se Samec dát hráčům návod, jak uspět.

Inspiraci by všichni mohli jistě čerpat také od Milana Baroše, nad jehož startem se však nadále vznáší otazník. „Milan se v tomto týdnu zapojil do tréninku, ale jestli v neděli bude moci nastoupit, to nám teprve ukáží nejbližší dny,“ komentuje Samec aktuální připravenost kapitána týmu, kterému zřejmě bude scházet také záložník Daniel Holzer kvůli obnovení a postupné rehabilitaci svalového zranění. Ostatní hráči by měli být trenérům k dispozici. „Znovu zkusíme najít takovou kombinaci hráčů, abychom se před branku cpali ještě víc než dosud. Takže změny v sestavě přijít mohou. Snažíme se stále dělat maximum pro to, abychom v přední linii měli hráče, kteří udělají na hřišti vše pro vstřelení gólu,“ dodává na závěr baníkovský asistent.

Video z tiskové konference k utkání FC Baník Ostrava vs. SK Dynamo České Budějovice

FC Baník Ostrava – SK Dynamo České Budějovice

28. kolo Synot ligy 2014/2015, neděle 17. května od 17:00, stadion Bazaly

Bilance Baníku s Českými Budějovicemi v samostatné české lize: 35 zápasů, 14 výher, 11 remíz, 10 porážek, skóre 45:35

Poslední vzájemný zápas:

SK Dynamo České Budějovice – FC Baník Ostrava 1:0 (1:0), 14. kolo Synot ligy 2014/2015 (8. listopadu 2014, stadion Střelecký ostrov)

Branka: 11. Hora.

Žluté karty: Hála, Podstavek, Herzán, Benát – Narh.

Rozhodčí: Paták – Hrabovský, Fišer.

Diváci: 3 580

SK Dynamo České Budějovice: Křížek – Klesa (38. Vošahlík), Lengyel, Podstavek, Hanzlík – Hora, Benát, Hála (90. Brunclík), Herzán, Škoda – Linhart (79. Funda).

FC Baník Ostrava: Pavlenka – Frydrych, Kaša, Stronati, Byrtus (46. Kukec) – Greguš, Mensah (63. Šašinka) – Štěpán (76. Baránek), Lindpere, Holzer – Narh.


Twitter
MW Dias
PUMA
M&M reality holding a.s.
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
LAMA energy
B of B cars s.r.o.
SOR Libchavy spol. s r.o.
FORTUNA
×
Dnes v 10:30 | B-tým
Fastav Zlín B
Baník Ostrava B