FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

V Baníku se cítím dobře, říká Lindpere

20.09.2014 | redakce

Co tě nezabije, to tě posílí. Zkušený záložník Joel Lindpere letos překonal smolné fotbalové období plné zdravotních komplikací, skvělými výkony oslavil návrat do národního týmu Estonska a především se zabydlel v základní sestavě Baníku, který zažívá nejlepší start do ligy za posledních pět let.

Na Bazaly přicházel s nálepkou ostříleného borce, který ještě dva roky zpátky zářil po boku Thierry Henryho v New York Red Bulls. Jeho ostravský rozlet ale přibrzdily zdravotní trable. Loni na jaře stihl odehrát pouhé tři ligové zápasy. "Když přijdete do nového klubu a jste mimo hru kvůli zranění, není to lehké pro žádného hráče. Ale teď už jsem v pohodě, cítím se tady dobře," uvedl dvaatřicetiletý záložník.

Herní pohodu si Lindpere upevnil v dresu národního týmu Estonska. V přípravném utkání proti Švédsku patřil mezi nejaktivnější hráče celého utkání. A nejinak tomu bylo v kvalifikačním souboji se Slovinskem, který Estonsko vyhrálo 1:0. Trenér Svědík se pak Joela z legrace ptal, proč tak neběhá i v Baníku. "Jestli je fotbal jen o běhání, můžu jít dělat maraton," prohodil s úsměvem Lindpere. Jeho vysvětlení zní následovně: "Česká liga je na běhání fyzický náročná. Odehráli jsme navíc zápasy, a to například proti Dukle nebo na Spartě, ve kterých jsme příliš nedrželi míč. Kdežto v reprezentaci jsem více s míčem, tudíž více ve hře. Takže to tak mohlo opticky vypadat. Ale běhám stejně v reprezentaci i tady."

Sezónu začínal uprostřed zálohy, ale od zápasu s Teplicemi se přesunul na pozici podhrotového záložníka. A tam mu to viditelně prospívá. "Mám větší volnost, líbí se mi to, protože rád řídím hru, jsem blízko záložníků. Ale vepředu mi někdy chybí vysoký útočník, který by sklepával míče pod sebe. Teď když míč nakopneme dopředu, tak ho těžko získáváme zpátky a moc se naběháme," pravil mnohonásobný estonský reprezentant.

Kádr Baníku tvoří početná enkláva cizinců. Nejednoho fanouška by určitě zajímalo, jak vlastně funguje komunikace mezi nimi a domácími hráči. "Komunikace je dobrá. V týmu jsou dvě skupiny, jedna mluví anglicky, druhá česky. Navzájem se od sebe učí. Mladí kluci si moc dobře uvědomují, že pokud chtějí v budoucnu odejít do zahraničí, musí se naučit anglicky. A na hřišti mluvíme fotbalovou řečí, té rozumí všichni bez výjimky," ozřejmil Lindpere, který pro zajímavost mluví plynule šesti jazyky.

Synot liga pokračuje osmým kolem, Baník hraje v sobotu na hřišti vedoucí Plzně.  "Když začneme stejně aktivně jako třeba na Spartě, můžeme uspět. V takových zápasech často rozhoduje prvních deset dvacet minut, kdy máte šanci favorita překvapit," uzavřel Lindpere před těžkou bitvou v západočeské metropoli.

Autor: David Kubáň

Foto: Tomáš Svoboda


Twitter
MW Dias
M&M reality holding a.s.
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
LAMA energy
B of B cars s.r.o.
SOR Libchavy spol. s r.o.
FORTUNA