so 29.4.2017

Žižkovská tradice drží. Viktoria - Baník 0:1

Na Žižkově to Baník zkrátka umí. Pět kol před koncem sezony urvali svěřenci Vlastimila Petržely v Praze veledůležité vítězství 1:0, o které se postaral už v 8. minutě po rohovém kopu Petr Breda. Baníkovci na hřišti Viktorky už šestnáct roků neprohráli a náskok na třetí Opavu udrželi na pěti bodech.

Kouč Petržela vrátil do základní sestavy Stáňu s Bredou, který se znovu zanedlouho po úvodním hvizdu obsadil po klíčové role zápasu. Baníku se na jaře už poněkolikáté povedlo rychle udeřit ze standardky: rohový kop Hrubého prošel přes Hučka k Bredovi, který míč kolenem usměrnil k tyči.

Pak ale přišly chvíle Žižkova. Domácí si vynutili územní převahu a s ní i dvě šance, které měly ambici změnit skóre. Po sérii rohů vyhlavičkoval Dočekalův pokus ve 12. minutě z brankové čáry Sus, pak ostravskou bránu po Švejdíkově ráně muselo zachránit dokonce břevno.

Baník však dva obtížné momenty přežil ve zdraví a převahu Viktorie postupně pozornou defenzívou rozmělnil. Ve druhém poločase naopak přibývaly brejkové situace na domácí straně hřiště. Ve 47. minutě se po rychlém kontru Hrubého s Neradem patrně měla pískat penalta za faul domácího gómana Hrubeše, který rukou ve vápně podrazil Nerada.

Baník bezchybnou defenzívou ve druhé půli soupeři vůbec nedovolil se nadechnout. Stále reálněji vypadal spíše druhý gól, který mohl mnohé vyřešit. Z dalšího brejku ránu Jakubova vyrazil Hrubeš, ale ty největší příležitosti se zrodily v závěrečné desetiminutovce. Střídající Pekár z dvanácti metrů přestřelil a Mondek ze sóla neprotlačil balon přes gólmana. I když poslední sekundy Baník dohrával bez vyloučeného Stáni, kritický moment se už před Vaškem neudál a Baník venku počtvrté za sebou zabodoval.

VLASTIMIL PETRŽELA: „Jsem rád, že máme zápas s výborně hrajícím mužstvem Žižkova úspěšně za sebou. Měli jsme z něj trošku obavy. Ale pomohla nám první branka po standardce. V závěru jsme měli ještě dvě supertutovky, to musíme proměňovat. Ale za vítězství jsme rádi.“