pá 30.3.2018

Velikonoční vzkříšení. Baník - Jihlava 3:1

Konečně! Už i Baník má první jarní výhru! Svěřenci Bohumila Páníka po bojovném představení vydřeli v těžkém utkání tři body proti Jihlavě a v bitvě o záchranu se zachytili stébla. O výhru 3:1 se zasadili svými góly Milan Baroš, Robert Hrubý a premiérovým zásahem v baníkovském dresu výsledek zpečetil Václav Procházka.

Kouč Páník tentokrát bez nemocného Dyjana Carlose de Azeveda vsadil na nejtradičnější rozestavení se čtyřmi záložníky a dvěma hroty a ukázalo se to jako trefa do černého. První poločas režírovali s chutí hrající domácí a byla pouze otázka času, kdy převaha zplodí první příležitosti. Ve 13. minutě ještě hlavičku Milana Baroše dokázala jihlavská obrana odklonit na roh, ve 20. minutě skvěle provedený kontr po finální přihrávce Martina Filla a bombě Tomáše Poznara zase zmařil Rakovan v jihlavské brance. Hned po rohu Martina Jiráska balon skotačil decimetry od brankové čáry, ale za ní se dostal až v 31. minutě.

Bouři nadšení vyvolala Barošova fotbalová paráda: perfektně si přilepil přihrávku Marka Hlinky, zbavil se rychlou kličkou na střed obránce a ještě rychlejší otočkou balon napálil do spodního rohu hostující brány.

Vzhledem k tomu, že první poločase probíhal zcela v ostravské režii, přinesl úvod druhé půle hořké procitnutí. Zničehonic se totiž po rohu na zadní tyči otevřel prostor pro nekrytého Popoviče, který míč trknul hlavou za Laštůvkova záda.

Baník na nějaký čas nemohl nabrat šťávu a v 70. minutě ho při vyložené šanci Klímy spasily dva bravurní zákroky Laštůvky a Fleišmana na brankové čáře. Jako by kritický okamžik v hráčích vybudil poslední zbytky sil. Závěr totiž baníkovci odjezdili na krev a nakonec shrábli sladkou odměnu. V 72. minutě se po Poznarově hlavičce nádherně z voleje trefil Hrubý a v 80. minutě propadl rohový kop Hrubého až na zadní tyč, kde ho dostrkal stehnem za čáru Procházka.

Když po nevybíravém Buchtově faulu zezadu na Baroše, hosté museli do desíti, bylo jasné, že domácí si body už nedají vzít. Do otevřené obrany mohl ještě dvakrát udeřit Dame Diop, ale své šance neproměnil.

BOHUMIL PÁNÍK: "Dneska to byl spíše anglický, mužný fotbal. Slibovali jsme, že budeme válčit a jsem moc rád, že jsme to taky vyválčili. Z naší strany byla dobrá první půlka. Dokázali jsme eliminovat sílu soupeře v brejcích, druhou půlku jsme ale vypadli z koncentrace a hned jsme za to zaplatili gólem. Těžce jsme se z toho vzpamatovávali, ale rozhodli jsme gólem Hrubého, jak to umí trefit jenom on. To byl rozhodující okamžik.

MARTIN SVĚDÍK: "Špatně jsme do zápasu vstoupili prvním poločasem. Baník byl agresivnější a dal gól na 1:0. Obraz hry se ve druhém poločasu změnil a korunovali jsme to gólem. V tu chvíli Baník nebyl v psychické pohodě, hodně kazil a my jsme se dostali po hry. Zápas se lámal Klímovou šancí, my ji nevyužili a dostali dva góly ze standardních situací, což je trestuhodné. Bohužel zasloužená prohra."