so 13.5.2017

S Azevedem přišla lehkost. Baník – Sokolov 3:0

Chybí už jen kousek! Baník porazil ve 28. kole Fortuna národní ligy Sokolov 3:0 a k definitivě postupu do nejvyšší soutěže potřebuje v závěrečných dvou kolech uhrát tři body. Po remíze a nepřesvědčivém výkonu s Vítkovicemi vrátil Baník na vítěznou vlnu uzdravený Dyjan Carlos De Azevedo, který dva góly dal a na první Tomáši Mičolovi přihrál.

Jestliže si Sokolov hru Baníku načítal ve středečním televizním derby, zbytečně marnil čas. Trenér Vlastimil Petržela totálně překopal sestavu, ve které se po středě z různých důvodů nedostalo na šest hráčů.

Po sedmi týdnech se na trávníku objevil i De Azevedo, který kompletně osvěžil ofenzívu. Vypadalo to, že výrazná územní převaha by mohla brzy zplodit i nějakou gólovou šanci, jenže ta se po marné půlhodinové snaze naskytla zcela nečekaně Sokolovu. A hned stoprocentní: Provod totiž v 32. minutě sklepnul hlavou míč Dvořákovi, který se dostal za obranu, a jen další z jarních bravurních zákroků Vaška zažehnal pohromu.

Tak se během několika sekund vše obrátilo k lepšímu. De Azevedo dostihl skoro ztracený balon u lajny a odcentroval od pravého praporku před bránu, kde se už důrazem znovu prosadil Mičola. Zatímco hráči i tribuny slavili, Mešaninov musel s poraněným ramenem dolů a nově složená stoperská dvojice se už po 35 minutách rozpadla.

S malým Brazilcem byl Baník vpředu o poznání nebezpečnější. Minutu před přestávkou ještě z vyložené příležitosti přestřelil bránu, ale v zásobě si nechal něco i na druhý poločas.

Fanoušci tentokrát za těsného vedení nemuseli trnout až do konce. V 52. minutě potáhl po levé straně akci Mičola a jeho centr na malé vápno De Azevedo levačkou po zemi poslal do protipohybu brankáře Belaně.

Sokolov otevřel hru a po standardce mohl domácí znejistět Ševčík, ale jeho hlavička se od břevna odrazila na brankovou čáru a zpět do pole. Snahu Západočechů paralyzoval Provod, který v souboji o míč zasáhl Suse loktem do obličeje, a v 64. minutě mu sudí Adámková ukázala červenou kartu. Pečeť na důležitou výhru v 72. minutě vyrazil výborně hrající De Azevedo, který zblízka do sítě doklepl Hrubého ránu do tyče.

Proti střelcům Sokolova dnes stálo břevno ostravské brány, do nějž v 79. minutě ještě hlavičkoval Dobrotka. A protože v závěru si ve slibné šanci Celba sám před gólmanem dal míč dále od nohy, zakončení mu nevyšlo, a skóre už se nezměnilo.

VLASTIMIL PETRŽELA: "Carlos je pro nás výjimečný hráč. Nebojí se pohybu, bere na sebe balony a zodpovědnost. Bez něho to bylo těžké. Utkání bylo podobné hře, kterou chceme hrát. Ale měli jsme dvakrát i štěstí při sokolovských standardkách. Máme týden, abychom se připravili na poslední dva zápasy a uhráli ty tři body."