ne 5.4.2015

FC Baník Ostrava - FC Viktoria Plzeň 0:2

Baník favorizované Plzni statečně vzdoroval, jenže bez happy endu, Viktoriáni si totiž z Bazalů odvezli tři body za vítězství 2:0. Obě branky nedělního utkání 22. kola Synot ligy padly ve druhém poločase, kdy se střelecky prosadili Tomáš Hořava s Františkem Rajtoralem. V první půli navíc Jiří Pavlenka zlikvidoval Kolářův pokutový kop i následnou dorážku Rajtorala.

Po úvodních nebezpečně vyhlížejících akcích Plzně se postupně dostalo do hry i ostravské mužstvo. Plzeňské obraně zatápěl především kapitán Baroš, jehož drzé sólo ve 20. minutě zastavil Hejda pouze za cenu žluté karty. Kdyby plzeňský obránce nezatáhl za „záchrannou brzdu“, postupoval by Baroš sám na branku. O dvě minuty později se Baroš ocitl ve vyložené šanci, když po Jiráskově pasu obehrál brankáře Kozáčika, jenže jeho střelu směřující za brankovou čarou včas odkopnul Hejda.

Oba týmy měly po nepřesnostech ve středu hřiště několik možností postupovat v protiútoku do otevřené obrany. Ale zatímco Baníku vázla v útočných akcích souhra a hráčům v klíčových momentech scházela odvaha, to Plzeň si počínala o poznání lépe, byť ani ona z nich nevstřelila branku. Ale například Procházkův umístěný pokus z 26. minutě k ní měl hodně blízko, když jen prosvištěl vedle Pavlenkovy levé tyče.

Rozpaky a negativní emoce probudil na hřišti i v ochozech Bazalů verdikt sudího Hrubeše, který ve 29. minutě vyhodnotil, že po teatrálním pádu Mahmutoviće bude Plzeň kopat pokutový kop. Spravedlnost ale nezůstala slepá, protože Pavlenka Kolářovu penaltu zlikvidoval a neméně úspěšně si vedl i proti Rajtoralově dorážce.

Ve druhém poločase se přeci jenom začala projevovat nesporná hráčská kvalita plzeňské Viktorie, jejíž hru pozvedl příchod Hořavy. Právě střídající záložník Viktoriánů perfektní střelou zpoza vápna otevřel skóre zápasu, Pavlenka se na míč letící k jeho levé tyči natahoval marně. Běžela 59. minuta a hosté vedli 1:0.

S jednobrankovým vedením v zádech si plzeňští fotbalisté počínali zkušeně a Baník před svoji branku moc nepouštěli. Spíše než pěkné fotbalové momenty tak diváci v dalších minutách viděli řadu tvrdých osobních soubojů. Všechny zbývající otázky o tom, komu připadnou dnešní ligové body, odstranil v 88. minutě Rajtoral,když nekompromisním volejem po rohovém kopu zvýšil na konečných 2:0 pro Viktorii Plzeň.

Petr Frňka (FC Baník Ostrava): "Myslím si, že kluci odehráli opravdu dobré utkání. V první půli jsme byli lepší,lépe jsme kombinovali, ovládali hru, byli aktivní a nenechali Plzeň rozehrát. Soupeř si v podstatě nebyl schopen sám vytvořit kloudnou šanci. Jinak je faktem, že Plzeň přijela ve fazóně, kdy se jí velmi těžko vzdoruje. Nicméně svoje momenty a příležitosti jsme v utkání měli. Ve druhé půli už se nám o něco hůře vycházelo z naší poloviny, ale už je to pryč. Devadesát minut je za námi, pocit hořkosti zůstává."