pá 24.4.2015

Baník v Jihlavě prohrál 0:2

Rozhodnuto v podstatě během dvou minut bylo v pátečním utkání 25. kola Synot ligy, v němž baníkovce hostila Vysočina Jihlava. Po brankách jejích střelců Harby a Klimenta ze 13. a 14. minuty se tým trenéra Petra Frňky sice ve druhé půli mírně výkonnostně zvedl, ale bylo to málo. Baník tak odjíždí zpět na Bazaly s porážkou 0:2.

Jako by se myšlenkami i výkonem ještě nacházeli v minulém utkání se Slováckem, tak působili baníkovci po celou první půli pátečního duelu na hřišti Jihlavy. V pohodě hrající soupeř toho samozřejmě využíval a bylo spíše otázkou štěstí, že si domácí nevytvořili větší než dvougólový náskok. Ten zařídili Harba s Klimentem, první z nich skóroval ve 13. minutě z úhlu do opuštěné branky, když využil zaváhání obrany i brankáře Jiřího Pavlenky. Druhý ze střelců se pro změnu prosadil pěknou střelou ze střední vzdálenosti hned o minutu později.

Přestože Baník inkasoval branky relativně brzy a měl dost času na obrat vývoje, během první půle se do gólové šance nedostal, byť postupně srovnal hru v poli. Ve finální fázi však většinou scházel přesnější centr ze strany nebo kolmá průniková přihrávka za obranu Jihlavy. Šanci něco změnit měl v úvodu druhé půle ofenzivní záložník Patrik Mišák, který nahradil defenzivněji zaměřeného Martina Foltyna. Po akci Francise Narha však slovenský fotbalista zakončoval z hranice šestnáctky nad branku, ačkoli nebyl tísněn žádným z protihráčů.

Aktivita baníkovského mančaftu bohužel po zhruba dvaceti minutách druhého poločasu opadla a nic na tom nezměnilo ani další střídání, kdy šel v 66. minutě místo Narha na hřiště vůbec poprvé v lize Victor Zapata. Snaha Baníku útočit se pak vracela pouze v podobě několika akcí do otevřenější obrany Jihlavy, která si však ve spolupráci s brankářem Hanušem většinu centrovaných míčů pohlídala. Prosadit se naopak mohli ještě jednou domácí. To když v 85. minutě Kučera zahrál nebezpečně standardní situaci, ale jeho přetažený centr nakonec skončil na tyči.

Petr Frňka (FC Baník Ostrava): "V kabině jsme si říkali, jak budeme makat a bojovat, ale když jsme přišli na hřiště, nebyla to pravda. Bohužel jsme dostali velmi brzy gól a vzápětí další po pěkné střele ze střední vzdálenosti. Do konce první půle jsme mohli dostat ještě další dva góly, což je pro nás obrovské zklamání. Ve druhé půli jsme měli šance na snížení, ale špatně je řešili. Možná se budeme muset zamyslet nad tím, jakým hráčům dáváme prostor, protože bez nasazení a poctivé práce, kterou pak musíme přetavit ve fotbal, se hrát nedá. My se opakovaně dostáváme do situací, kdy nejsme aktivní, nevyhráváme souboje a nechceme míč. To nás zastihlo i v utkání se Slováckem."