st 1.7.2015

Baník porazil Wiener Neustadt 2:1

Úspěšně se Baník prezentoval ve středečním přípravném střetnutí proti rakouskému SC Wiener Neustadt. V utkání hraném v městečku Rohrbach an der Lafnitz baníkovci díky krásným trefám Davora Kukece a Matěje Helešice zvítězili 2:1.

Ke druhému utkání letní přípravy Baník odcestoval z jihomoravské Břeclavi bez trojice Martin Kouřil, Jakub Šašinka a Josef Celba, kteří se kvůli menším zdravotním problémům museli vrátit ze soustředění zpět do Ostravy. V nominaci scházeli také lehce zranění Derrick Mensah a Ondřej Pyclík. Premiéru v baníkovském dresu si naopak od úvodních minut užíval novic Karol Mondek, který baníkovce posílil v pondělí, kdy se uzavřel jeho přestup z Trenčína.

Byl to právě Mondek, kdo měl ve 3. minutě první šanci. Po uvolnění v šestnáctce se dostal ke střele z bezprostřední blízkosti, ale brankář jej vychytal. Poté se ještě ocitl osamocen na úrovni penalty Marek Šichor, ale jeho střílená přihrávka mířila vedle branky. Hrdinou následujících okamžiků se stal Davor Kukec,který nejprve v 10. minutě zkoušel schopnosti brankáře Fraisla střelou zpoza šestnáctky. Rakouský gólman ji ovšem dokázal zkrotit v náruči. Hůře se mu ale dívalo na svět ve 14. minutě.

To nejprve Oldřich Byrtus na polovině soupeře vystihl nepřesnou rozehrávku a našel rozběhnutého Narha, který i přes mírné klopýtnutí dokázal přistrčit míč Kukecovi. Chorvatský driblér měl na hranici velkého čtverce ke smůle soupeře dostatek prostoru na zpracování míče i jeho srovnání ke střele levou nohou. Pak se opřel do míče, který skončil v šibenici. Baník tak šel zaslouženě do vedení 1:0 a nadále se snažil držet míč, kombinovat a mít hru pod kontrolou, což dokreslovaly zejména výkony a hra Kukece, Narha,Šichora či Mondeka.

Soupeř se prosazoval především důrazem a rychlým přechodem do útoku, což bohužel ve 39. minutě stačilo k vyrovnání na 1:1. Volného prostoru využil křídelní hráč Takougnadi, jenž si navezl míč do středu hřiště a jehož střelu nešťastně přizvedl Daniel Holzer mimo dosah Vojtěcha Šroma. Baník už se ve zbývajících minutách ke své kombinační hře nedostal, a tak se šlo do šaten za nerozhodného stavu.

Ten se mohl změnit hned po pár minutách druhé půle, ale Michal Frydrych pohotově zaskočil za již překonaným Šromem a poslal míč do bezpečí. To už byli na hřišti také střídající hráči Tomáš Vengřinek a Jan Matěj, kteří nahradili Byrtuse a Martina Foltyna. K prostřídání došlo i na straně soupeře z Wiener Neustadtu, který se však dále držel svojí aktivity ze závěru první půle a několikrát dostal baníkovskou obranu pod tlak. Baník se opět připomenul v 67. minutě, kdy po zblokované střele na hrotu vysunutého Narha zkoušel trefu z voleje Vengřinek, ale branku minul.

Přesnější byl v 79. minutě stoper Filip Kaša, který hlavičkoval k tyči po rohu Šichora, ale brankář soupeře byl pozorný. Totéž platilo na druhé straně o Šromovi, kterému po podobné situaci navíc pomohla branková konstrukce. Zvyšující se útočná snaha baníkovců vedla v 82. minutě ke krásné akci, kterou po přihrávkách střídajícího Patrika Mišáka a Narha nádherně zakončil další ze střídajících hráčů Matěj Helešic. Uvnitř šestnáctky se opřel do míče a křížnou střelou z levé strany mířil přesně do horního rohu branky. Baník tím získal vedení 2:1, na kterém už se ve zbývajících minutách nic nezměnilo, a to přesto, že soupeř šel za vyrovnáním a několikrát nebezpečně ohrozil baníkovskou branku.

Radomír Korytář: „Vyzvedl bych hlavně úvodních zhruba třicet minut prvního poločasu, kdy jsme byli herně lepší než soupeř a vytvořili si řadu příležitostí, které jsme mohli lépe zakončit. Potom jsme od naší hry ustoupili, soupeř se dostal do zápasu a my navíc dostali smolnou branku. Jinak ale bylo ve hře dost pozitivních věcí. Ubíráme se cestou, kdy chceme být hodně aktivní a chceme mít ihned po zisku míče dobrou přechodovou fázi. To šlo dle mého v tomto utkání vidět. Byla tam od hráčů správná vitalita a agrese.“