ne 18.8.2019

Z Letné bez bodů: Sparta - Baník 2:0

Baník poprvé v této sezoně prohrál venku. Na pražské Letné se Spartou 0:2. Domácí střelci rozhodli oběma gólovými trefami o konečném výsledku už v prvním poločase.

Do desáté minuty se utkání odvíjelo víceméně mezi šestnáctkami. S výjimkou situace, kdy se na malém vápně Sparty ocitli volní dva hráči Baníku, jenže v ofsajdu.

Sparta otevřela skóre v 10. minutě. Adam Hložek poslal míč do otevřené obrany Martinu Haškovi, ten vystřelil z hranice šestnáctky k tyči a přesně – 1:0

O pět minut později byli domácí znovu blízko. Uroš Radakovič si naběhl na Plavšičův přímý kop zatočený ke vzdálenější tyči. Sparťanský stoper střílel zblízka, ale vedle.

Pak převzal na určitou dobu iniciativu Baník. Ve 20. minutě dal v šestnáctce Rudolf Reiter míč zpět Adamu Jánošovi, ten vystřelil, Florin Nita však neměl s jeho střelou vážnější problémy.

V dobré pozici na hranici šestnáctky se pak dostal k míči Václav Procházka, zkusil to na Nitu technickým obloučkem a trefil břevno. Za minutu centroval do sparťanské šestnáctky Jiří Fleišman. K hlavičce se dostal Dyjan Carlos de Azevedo. Jeho pokus z velmi nadějné pozice však Nita chytil.

Na chvíli si pak zase vzali slovo sparťané. V šanci se ocitl Libor Kozák. Byl v šestnáctce osamocený, ocitl se ale trochu z úhlu. Zkusil to ke vzdálenější tyči a o kousek ji minul.

A pak znovu Baník: De Azevedo poslal míč do šestnáctky Nemanjovi Kuzmanovičovi. Ten pronikl blíž ke sparťanské brance, ale také on se dostal poněkud z příznivého úhlu. Zdálo se, že bude přesto zkoušet zakončovat, na poslední chvíli se však rozhodl přihrát a jeho pas žádného ze spoluhráčů nenašel.

Pak přišla 39. minuta a s ní druhý gól Sparty. Martin Hašek uplatnil v souboji s Viktorem Budinským důraz a hlavou zvýšil na 2:0.

Po přestávce se na větší příležitost dlouho čekalo. Sparta se snažila kontrolovat zápas, Baník se v úmorném vedru prosazoval složitě. V 71. minutě to z přímého kopu zkoušel domácí Srdjan Plavšič. Minul branku, odstartoval tím ale zajímavější fázi druhé půle. V 76. minutě střílel nebezpečně Benjamin Tetteh. Budinský jeho bombu vyrazil.

O minutu později se Tetteh dral na Budinského z úhlu sám. Znovu střílel a gólman Baníku znovu vyrazil.

Pak se pokusil hlavou prosadit Kuzmanovič. Míč mu nacentroval znovu De Azevedo, Nita si pro pokus ostravského útočníka vyskočil a míč si stáhl.

Třetí díl souboje Tetteh – Budinský vyhrál znovu gólman Baníku, jenž vzápětí výborně zlikvidoval i Haškovu dorážku.

Do velké šance se pak dostal Dame Diop. Na hranici šestnáctky se skvěle uvolnil, vběhl do pokutového území zcela sám, jenže zakončení nezvládl. A vystřelil nad.

A tak Baník na Letné gól nedal a prohrál 0:2.

VÁCLAV JÍLEK: "Vsadili jsme na sestavu, která odpovídala typologií hře Baníku, i proto nehrál Kanga. Možná jsme bez něj nebyli tak silní na míči a chyběla někdy i větší kreativita, ale domnívám se, že na dnešního soupeře tento způsob hry platil."

BOHUMIL PÁNÍK: "Naše šance uspět na Letné byla založená na tom, že využijeme alespoň některé slibné situace a před přestávkou jsme měli tři, ale nedokázali jsme je dotáhnout. Navíc jsme především při druhém gólu velmi lacino inkasovali. Za celý zápas jsme se nedostali do rytmu, a když už jsme se nadechovali, tak přišlo vždy přerušení."