út 27.9.2016
Aktuální zprávy

Retro seriál: Souboj VŽKG - BANÍK pokračuje

Baník se po půlstoletí ocitl v druhé nejvyšší soutěži. Prostřednictvím našeho retro seriálu, který jsme připravili ve spolupráci s mediálním partnerem Moravskoslezským deníkem, se každý týden vydáme proti proudu času a v dobových novinových článcích, které ze svého archívu vytáhl kronikář Roman Popek, si připomeneme, co hýbalo děním na Bazalech v analogickém ročním období i části sezony před padesáti lety.

Sedmé kolo ročníku 1966/67 opět nabídlo blízkou podobnost s aktuální sezonou. Baník i tehdy svedl los dohromady s nováčkem, který postoupil z třetí ligy, a stejně jako před týdnem s Prostějovem, byl i zápas před padesáti lety proti Spišské Nové Vsi hrou na jednu branku. Po vítězství 2:0 se Slezská osamostatnila na druhém místě.

Nová svoboda: Souboj VŽKG - BANÍK pokračuje

Ostrava (září 1966) - I v sedmém kole druholigové soutěže kopané potvrdila Plzeň své kvality, opět vyhrála na cizím hřišti a její plný bodový zisk 14 bodů je oproti minulým rokům vpravdě impozantní. V moravsko-slovenské skupině dovedly Vítkovice získat důležitý bod v Prievidzi a jsou jediným celkem, který nepoznal dosud hořkost porážky

Baník Ostrava – Lok. Spišská Nová Ves 2:0 (2:0)

V průběhu uplynulých šesti kol druholigové soutěže v kopané prohrála Lokomotiva jen utkání v Gottwaldově a v Nových Zámcích a to je bezesporu pro nováčka bilance nečekaně úspěšné. Navíc dovedla vyřadit z Čs. Poháru i Žilinu, a proto bylo hodně důvodů vidět takový tým na vlastní oči. Žel předvedl jen málo. Respekt vůči domácím byl až příliš zřetelný od první minuty, a tak se Lokomotiva jen bránila.

Zvláště v prvních pětačtyřiceti minutách se hrálo vlastně jen na její půli, a kdyby brankář Bránik lovil v této fázi míč ze své sítě třeba osmkrát, nikdo by se nemohl divit. Střelecká nemohoucnost baníkovských útočníků projevila se však až k nevíře.

Jediným, kdo po této stránce přesvědčil, byl Ondák, hráči soupeře stavěli zeď proti jeho bombám z trestných kopů i ze vzdálenosti 40 metrů! Taková střelba jediného hráče stává se však průhlednou, ke škodě celku i střelce samotného.

K vítězství stačila Baníku jediná minuta – 25. Prvním autorem byl Ondák, hned nato Haspra nahrál k brankové čáře a Jünger s pomocí obránce Lokomotivy míč dorazil. Otazníkem zůstane, komu branku připsat. Ve druhé části hry se zdálo, že Baník náskok navýší, hra však upadla do podprůměru a branka přes velkou převahu nepadla.

Naopak, Večerek hlavou vyrazil míč z branky Mokrohajského ojedinělé akci Lokomotivy! Body tedy zůstaly doma, ale zvláště hra útoku a střelba zůstává velkým otazníkem.

Sestava Baníku: Mokrohajský – Večerek, Kniezek, Daněk, Janoščin – Jiskra, Ondák, Michalík, Bartalský, Jünger, Haspra. Před 7 000 diváky řídil Zachar.