st 15.3.2017
Aktuální zprávy

Retro seriál: Jednobodový náskok Baníku

Baník se po půlstoletí ocitl v druhé nejvyšší soutěži. Prostřednictvím našeho retro seriálu, který jsme připravili ve spolupráci s mediálním partnerem Moravskoslezským deníkem, se každý týden vydáme proti proudu času a v dobových novinových článcích, které ze svého archívu vytáhl kronikář Roman Popek, si připomeneme, co hýbalo děním na Bazalech v analogickém ročním období i části sezony před padesáti lety.

Začátek jarní poloviny sezony zastihl Baník ve formě. V prvních třech kolech posbíral plný počet devíti bodů a proti Považské Bystrici navíc fanoušky potěšil i dobrým fotbalem. Byť narazil na třetí tým průběžné tabulky, mužstvo z Pováží bylo na Bazalech spíše za kompars.

Nová svoboda: Jednobodový náskok Baníku

Ostrava (březen 1967) - V 16. kole druhé fotbalové ligy zůstal ostravský Baník v čele, ale poprvé v této soutěži vede před Vítkovicemi bodovým rozdílem. Jeho skóre ze tří zápasů 10:0 je bezesporu impozantní. Rozdíl mezi Baníkem, Vítkovice a ostatními oddíly se opět zvýšil a zdá se bezesporu, že o prvenství se bude bojovat jen těmito oddíly. Po delší přestávce okusila hořkost porážky Plzeň v Jablonci, její náskok je však zatím zcela přesvědčivý.

Baník Ostrava – Sp. Považská Bystrica 3:0 (1:0). Snad největším překvapením na Bazalech byla návštěva. Je vidět, že když o něco jde a přidá se i příjemné počasí, lidé přijdou. Bylo jich 8079 platících! Ale nebyli zklamáni. Baník byl v poli suverénním pánem, této převaze však neodpovídal počet brankových šancí, třebaže jich bylo víc než tři proměněné. Nejlépe to dokázal první poločas. Tlak na branku hostí se projevil bombami Barsche, Večerka, těsným přestřelením branky z Michalíkovy kopačky, ostřelováním branky v 15. min, ale žádná branka.

Popravdě hosté bránili zuby nehty, často i nedovoleně. Teprve ve 26. min. Michalík překonal brankáře hostí po příhře Barsche. Minutu předtím se Bystřičtí dostali poprvé před Mokrohajského! Taková byla převaha v 1. poločase, číselně vyjádřená jen hubeně.

Stejným tlakem zahájili Ostravští druhou polovinu, tentokrát už úspěšněji. Když v 58. min. byl v trestném území sražen Ondák a rozhodčí nařídil kop z jeho hranice, Valošek jej provedl tak vtipně, že míč dostal od zdi bránících hráčů opačný směr a Sliacký v brance Pov. Bystřici byl bezmocný. Dvě minuty nato jeden z prudkých centrů Večerka stočil pohotově volejem Michalík potřetí do sítě. Tím bylo rozhodnuto, ačkoliv ještě v 81. minutě prudká Večerkova bomba šla do tyče.

Baník předčil soupeře takticky i technicky. Všichni si počínali snaživě. Obrana hrála spolehlivě, tandem výborně a v útoku dravý a rychlý Haspra, bojovný Bartalský. Hosté odpověděli na baníkovský tlak zhuštěnou obranou 4-4-2. Hráli tvrdě a v zadních řadách dobře, nestačila však zakládat útočné akce. Sliacký v brance kryl, co mohl, na Kopčanovi se projevuje stáří spíše v nervech než ve hře, v niž patřil k pilířům obrany. Nejvíce mu pomohl Kivoň. V útoku na sebe vázal soupeře jen Senko.