st 31.5.2017
Aktuální zprávy

Retro seriál: Haspra strůjcem vítězství a postupu

Baník se po půlstoletí ocitl v druhé nejvyšší soutěži. Prostřednictvím našeho retro seriálu, který jsme připravili ve spolupráci s mediálním partnerem Moravskoslezským deníkem, se každý týden vydáme proti proudu času a v dobových novinových článcích, které ze svého archívu vytáhl kronikář Roman Popek, si připomeneme, co hýbalo děním na Bazalech v analogickém ročním období i části sezony před padesáti lety.

Dopadlo to dobře i před padesáti lety. Baník měl stejně jako letos v závěru všechno ve vlastních rukách, jen nesměl proti týmům ze suterénu tabulky zaváhat a dát šanci druhým Vítkovicím. To se nestalo. Proti sestupujícím týmům Vsetína a Nových Zámků získal plný počet bodů a slavilo se!

Baník Ostrava - Vsetín 4:0 (3:0)

Branky: 2. min. Ondák, 15. min. Bartalský (z penalty), 41. minuta Bartalská, 51. minuta Bartalský. V 85. minutě střílel Koňařík penaltu - Schmucker vyrazil. V 72. minutě byl vyloučen Maléř za úmyslné kopnutí Sirého. V 70. minutě vystřídal Nášela Vojkůvka a v 72. minutě Sirého Jünger. Před 8 000 diváků ovládal hru suverénně rozhodčí Kratochvíl z Bratislavy.
Po utkání trenér Baníku J. Čurgala řekl: "Podle hry jsme měli vyhrát daleko přesvědčivěji. Vcelku jsem s naší hrou spokojen. I když Poštulka zahodil pět vyložených šancí, ukázalo se, že naší současnou největší slabinou je levé křídlo, kde jak Sirý, tak Jünger nezahráli dobře. Jinak - situace je jasná, rozhodne poslední kolo."

Nové Zámky - Baník Ostrava 1:3 (0:1)

Tropické počasí provázelo utkání v Nových Zámcích, kde šlo Baníku o všechno. Utkání rozhodně nepřineslo hru, která by ve své slabší části svědčila o tom, že hraje první se sestupujícím. Zpočátku utkání byla převaha Baníku sice jasná, a z ní také padla důležitá branka ve 13. minutě: Haspra unikl po křídle a Křižák snadno skóroval - 0:1. Pak hra upadla do průměru a ve druhém poločase ze strany hostů dokonce do podprůměru.
Nové Zámky převzaly iniciativu a Baník se až nedůstojně bránil. Byly okamžiky, jako v 75. minutě, kdy s posledními silami chytil Schmucker míč těsně před brankovou čárou.
V 85. minutě to byl opět Haspra, který se dostal před několik domácích obránců, nahrál k nohám Jüngera a ten skvěle umístěnou střelou zaznamenal druhou branku. Jen tři minuty se radoval Baník z toho vedení, když po rychlém útoku domácích snižuje Csepanyi na 1:2.
V 76. minutě Haspra při protiútoku nahrál před branku a Křižák upravuje na konečný stav 1:3. Hlediště jásá, volá "Ať žije Haspra" - a oprávněně.
O hráčích Baníku jen stručně a jako obvykle: vynikající Daněk, v útoku byl dobrým dirigentem Křižák a aktér vítězství Haspra. Všichni bojovali, všichni, až na Daňka, byli však nervózní. Domácí hráli jako o život a všichni hráči zaslouží obdiv, v čele s výborným brankářem Nárožným. Patnáct minut před koncem vystřídal Poisla Michalík, řídila trojice ligových rozhodčích - Obtulovič, Mácha, Placek, 1 500 diváků.