pá 11.12.2015
Aktuální zprávy

Podzim Baníku: Stálicemi sestavy byli Jiří Pavlenka a Filip Kaša

Ohlédnutí za podzimní sezónou Synot ligy je pro naše mužstvo neradostné. Baník bohužel skončil na posledním místě s dvanáctibodovým odstupem na pozici zaručující záchranu. Zisk pouhých čtyřech bodů je navíc historicky druhým nejhorším počinem v rámci samostatné české ligy. Kompletní program šestnácti podzimních utkání absolvoval z celého týmu pouze kapitán Jiří Pavlenka, který tedy odchytal 1440 minut, a to s jediným čistým kontem díky výhře 1:0 nad Olomoucí. Z hráčů nastupujících v poli byl nejvytíženějším mužem stoper Filip Kaša, který v patnácti zápasech odehrál 1320 minut.

Mezi hráče tvořící podle počtu odehraných zápasů osu mužstva patřili na podzim také Davor Kukec a Francis Narh s patnácti starty a Daniel Holzer, Václav Ježdík a Karol Mondek, kteří zasáhli do čtrnácti duelů. Deset a více zápasů odehrálo dalších pět hráčů. Brazilský záložník Dyjan Carlos de Azevedo nastoupil ve dvanácti zápasech, ale většinou pouze jako střídající hráč (669 minut). Podobně na tom byl i slovenský středopolař Patrik Mišák, který při deseti startech sice převážně figuroval v základní sestavě, ale nasbíral "jen" 601 minut. Přehled nejčastěji nastupujících hráčů doplňují ještě obránci Jaroslav Machovec a Martin Dostál, kteří odehráli kompletních deset zápasů, a také záložník Richard Lásik, který v deseti utkáních nasbíral 777 minut. Celkem kouč Radomír Korytář do hry nasadil 29 fotbalistů, což je nejvíc z celé ligy (celkový statistický přehled hráčů Baníku najdete ZDE).

Hned pět hráčů Baníku a pozitivní je, že se ve všech případech jedná odchovance klubu, si na podzim připsalo svůj první ligový start. Byli to stoper Martin Honiš (odehrál celé zápasy proti Slavii a Spartě), krajní obránce Josef Celba (celý zápas na Dukle), útočník Marek Szotkowski (jako střídající hráč nastoupil proti Příbrami, Liberci, Plzni, Bohemians 1905, Jihlavě a Spartě), záložník Dan Ožvolda (v základní sestavě proti Spartě) a dorostenecký útočník Ondřej Šašinka (jako střídající hráč proti Spartě). I z těchto statistik vyplývá, že Baník v lize stále zůstává týmem s nejnižším věkovým průměrem 22,75 let.

Škoda jen, že vinou zdravotních problémů nemohli mužstvu více pomoci a dál rozvíjet svůj potenciál někteří další mladí hráči. Pouze čtyři utkání odehrál například ghanský záložník Derrick Mensah, dvakrát se na hřišti jako střídající objevil útočník Jakub Šašinka. Ani jednou nemohl nastoupit zkušený obránce Ondřej Sukup, který si v průběhu sezóny smolně obnovil zranění kolene. Naopak pozitivně je třeba vnímat návrat baníkovce Tomáše Mičoly, který se zapojil do šesti utkání a ukázal, že i po dlouhém herním výpadku může být platným hráčem Baníku.

Polovinu gólů zařídili Kukec a Narh

Na dvanácti vstřelených podzimních brankách, což je nejméně z celé ligy, se podílelo sedm baníkovců. Jeden gól si vstřelil sám soupeř, konkrétně jihlavský stoper Krejčí. Polovinu tref zařídilo chorvatsko-ghanské duo Kukec – Narh, kteří si připsali každý po třech brankách. Jeden gól vstřelili Martin Kouřil, Jaroslav Machovec, Marek Červenka, Patrik Mišák a Martin Dostál. Pro oba dva posledně jmenované šlo zároveň o vůbec první ligové góly v kariéře. Vedle nejméně produktivního útoku jsme měli na podzim také nejprostupnější defenzivu, která dovolila soupeřům pětatřicetkrát skórovat, a kapitán Pavlenka musel předvést celkem 63 zákroků. Což jej řadí za slováckého Heču na druhé místo ligové statistiky brankářů.