út 19.9.2017
Aktuální zprávy

Petr Mašlej: O středoškolské akademii jsme snili

V českém fotbalovém prostředí jde o vzácný projekt. První ročník středoškolského oboru pro absolventy klubové akademie, který má mladým hráčům zajistit kontinuální přechod mezi základní a střední školou ve specializovaném režimu přizpůsobeném fotbalové kariéře, v obdobém měřítku funguje jen v Plzni. „Je to koncept, o kterém jsme rok a půl snili, a máme velkou radost, že jsme ho přivedli k životu,“ řekl sportovní ředitel mládeže FC Baník Ostrava Petr Mašlej.

Jak dlouho jste na projektu pracovali?

Já osobně jsem něco takového nosil v hlavě roky. Ve chvíli, kdy jsem loni v zimě přišel do Baníku, jsem se do toho vrhnul. Shodli jsme se totiž s majitelem klubu, že to je mezistupeň, který v Baníku schází, přitom je pro výchovu mládeže nesmírně důležitý. Takže je to nějaký rok a půl příprav a práce, která by se samozřejmě neobešla bez pomoci a přispění dalších lidí, ať v klubu či z vedení Základní školy Bohumíra Dvorského na Ostravě-Jihu nebo municipalit.

V čem spočívá hlavní přínos středoškolské akademie pro výchovu talentů?

Na středních školách se kariéra řady kluků láme, ať dobrým, či horším směrem. My samozřejmě chceme, aby se minimalizovaly ty horší případy. Bývají za tím různé důvody. Hodně časové, že kluci kvůli tréninkům zanedbávají nebo nestíhají školní povinnosti. Na středoškolské akademii bude studium skloubeno se sportovní přípravou. Hráči mají vytvořeny podmínky, aby úspěšně odmaturovali a přitom se rozvíjeli i po sportovní stránce. A byli lépe připraveni na vstup do normálního života. Pokud chceme, aby Baník v budoucnosti znovu stál na odchovancích, je to jeden z kroků, který klub posune dopředu.

Zmínil jste, že absolventi se mohou po maturitě zapojit i do práce v klubových strukturách.

Ano, to by mělo být další plus. Budeme si schopni vychovat nejen hráče, ale i kvalifikovanou pracovní sílu na konkrétní pozice, třeba fyzioterapeuta či kondičního trenéra. Každý úspěšný absolvent navíc automaticky získá i trenérskou licenci B, tudíž základ pro další trenérské vzdělávání. Slibujeme si od toho, že Baník kvalitně připraví své odchovance jak na sportovní kariéru, tak vstup do normálního života.

Kde jste brali inspiraci?

Samozřejmě jsme se dívali do zahraničí, kde takové koncepty výchovy mládeže úspěšně fungují. Na vlastní oči jsme se byli podívat loni na stáži v Haagu, Holandsko je jedna ze zemí, která ve výchově mládeže dlouhodobě určuje trend. Tam jsme taky posbírali hodně zajímavých impulsů. U nás se o něco podobného pokusila už Plzeň, ale ona má hráče rozesety po několika školách, zatímco my je máme všechny pod jednou střechou. To je další nesporná výhoda.

Proč padl výběr právě na ZŠ Bohumíra Dvorského?

Když jsme zvažovali nejvhodnější prostory pro novou akademii, volba byla jednoznačná. Ředitel školy Miloš Kosík byl myšlence nové akademie otevřen, škola měla volnou kapacitu a má naprosto skvělé sportovní vybavení - hřiště s umělou trávou, atletický ovál, dvě tělocvičny, basketbalová hala, gymnastický sál, posilovna. Navíc je kousek od Visty, kde budujeme nové tréninkové centrum, které bude využíváno k přípravě dorosteneckých kategorií.

35
Jakub
Markovič
11
Eldar
Šehić
17
Michal
Frydrych
29
Ladislav
Takács
24
Jan
Juroška
0
Paixao da Silva
Ewerton
4
Robert
Mišković
15
Patrick
Kpozo
20
Abdullahi
Tanko
5
Jiří
Boula
9
David
Buchta
13
Samuel
Grygar
7
Karel
Pojezný
77
Gigli
Ndefe
19
David
Lischka
26
Filip
Blažek
21
Jiří
Klíma
28
Filip
Kubala
12
Tomáš
Rigo
10
Matěj
Šín
30
Jiří
Letáček